• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Aida

14:56, 27.08.2013
Aida Spektakl zarejestrowany na festiwalu Bregenz w 2009 roku w reżyserii Felixa Breisacha oraz Grahama Vicka.

Spektakl zarejestrowany na festiwalu Bregenz w 2009 roku w reżyserii Felixa Breisacha oraz Grahama Vicka.

„Aida” powstała na zamówienie wicekróla Egiptu, miała uświetnić uroczyste otwarcie Kanału Sueskiego (fot. Karl Forster)
„Aida” powstała na zamówienie wicekróla Egiptu, miała uświetnić uroczyste otwarcie Kanału Sueskiego (fot. Karl Forster)

Podziel się:   Więcej
W głównych rolach wystąpili: Kevin Short (król Egiptu), Iano Tamar (Amneris), Tatiana Serjan (Aida), Rubens Pelizzari (Radames), Tigran Martirossian (Ramfis) oraz Iain Paterson (Amonastro).

„Aida” powstała na zamówienie Ismaila Paszy, wicekróla Egiptu, miała uświetnić uroczyste otwarcie Kanału Sueskiego. Bezpośrednio do Verdiego zwrócił się z propozycją Paul Draneth Bey, założyciel pierwszej kolei w Egipcie i dyrektor Opery Kairskiej. Włoski kompozytor odmówił i ostatecznie wystawiono „Rigoletto” (6 listopada 1869).

Kolejna prośba oficjeli z Egiptu, połączona ze zwiększonym honorarium dla kompozytora, spotkała się z pozytywną odpowiedzią Giuseppe Verdiego. Możliwe, że początkowo myślał o wielkim spektaklu. Jednak po zapoznaniu się z warunkami teatru w Kairze dzieło zostało dostosowane do możliwości opery(był to niewielki budynek, na widowni mieściło się tylko 850 widzów - dla porównania La Scala w Mediolanie mieści 3600 osób).

Sytuacja polityczna opóźniła prapremierę opery, która ostatecznie miała miejsce w 1871 roku. Orkiestrą dyrygował Giovanni Bottesini, a dekoracje przygotował Auguste Mariette. Pierwsi wykonawcy tytułowych ról: Aida Antonietta Pozzoni, Radames Pietro Mangini, Amneris Eleonora Grossi, Amonasro Francesco Steller, Ramfis Paolo Medini.

Akcja dzieła toczy się w starożytnym Egipcie. Jest to historia nieszczęśliwej miłości tytułowej Aidy (etiopskiej niewolnicy) oraz Radamesa (wodza wojsk egipskich). Mężczyznę kocha bez wzajemności Amneris, córka faraona. Wojska etiopskie atakują Egipt, Radames wiedzie wojska faraona do walki. Aida ma mieszane uczucia - z jednej strony życzy powodzenia swemu ukochanemu, ale to oznacza porażkę jej ziomków. Ostatecznie Radames zwycięża i w blasku chwały wraca do Memfis.

Emisja 5 marca, godz. 20.20, TVP Kultura