• Wersja do druku
  • -AA+A

Cyfrowy przekaz

18:36, 11.05.2012
Cyfrowy przekaz Od kilku dni stacja w Krynicach testowo nadaje sygnał Multipleksu pierwszego związanego z Naziemną Telewizją Cyfrową. A to znaczy, że w domach możemy już odbierać programy Telewizji Polskiej wraz z regionalnym pasmem białostockiego ośrodka - w cyfrowej jakości. Cyfryzacja telewizji w Polsce wkracza w decydującą fazę.

Od kilku dni stacja w Krynicach testowo nadaje sygnał Multipleksu pierwszego związanego z Naziemną Telewizją Cyfrową. A to znaczy, że w domach możemy już odbierać programy Telewizji Polskiej wraz z regionalnym pasmem białostockiego ośrodka - w cyfrowej jakości. Cyfryzacja telewizji w Polsce wkracza w decydującą fazę.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej potrzebny jest telewizor z koderem MPEG-4 lub w przypadku starszych telewizorów - podłączony do niego zewnętrzny tuner DVB-T. Ale to nie wszystko - wymagana jest również sprawnie działająca antena.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych, korzystający z anteny indywidualnej mogą spać spokojnie. Dotychczasowa antena umieszczona na dachu wystarczy. W skrajnych przypadkach - gdy odległość od nadajnika jest znaczna - konieczna może okazać się wymiana anteny. Wielu widzów telewizję odbiera za pośrednictwem sieci kablowych. Tu - nic się nie zmienia, ale w pakietach kablówek pojawią się programy oferowane przez Naziemną Telewizję Cyfrową. Trzy kanały Telewizji Polskiej i cztery programy stacji komercyjnych muszą być udostępnione we wszystkich pakietach bez dodatkowych opłat, w cyfrowej jakości.

Jak mówi Roman Dudel z Telewizji Kablowej SAV - Nasz abonent, aby odbierać kilka kanałów, które są obowiązkowe do reemisji w myśl ustawy musi się zaopatrzyć w tv z dekoderem mpeg-4 i głowicą dvb-t lub też w dekoder stb, który może kupić w każdym sklepie ewentualnie u nas.

Są jednak bloki, w których kablówki nie ma, a telewizję mieszkańcy odbierają za pomocą anteny zbiorczej. W tej sytuacji, administrator budynku jest zobowiązany do dostosowania Antenowej Instalacji Zbiorczej do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Naziemny sygnał cyfrowy nie wymaga instalacji anteny satelitarnej.

(mc)
za: Obiektyw TVP Białystok

 
 
 
...