• Wersja do druku
  • -AA+A

Czas zmienić czas

17:22, 24.03.2012
Czas zmienić czas W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godziny drugiej na trzecią. Będziemy spać o godzinę krócej, ale za to dłużej będziemy mogli cieszyć się piękną, słoneczną pogodą.

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godziny drugiej na trzecią. Będziemy spać o godzinę krócej, ale za to dłużej będziemy mogli cieszyć się piękną, słoneczną pogodą.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Radosław Kasperiuk zegarami zajmuje się od trzynastu lat. To nie tylko jego praca, ale i pasja. Przez ten czas zmieniły się nie tylko czasy, ale i same czasomierze. Niezmienne jest zaś to, że wciąż przychodzą klienci i proszą o pomoc w przestawieniu zegarka. Zwłaszcza, gdy zmieniamy czas. - Z reguły jest to nie dzisiaj, a jest to poniedziałek, zawsze jest to dzień później, jednak ludzie przychodzą, żeby to im przestawić - mówi Radosław Kasperiuk, zegarmistrz.

Nie wszyscy wiedzą jak to się robi, ale są i tacy, którzy nie pamiętają o zmianie czasu. A i ci, którzy pamiętają nie zawsze wiedzą, w którą stronę przesunąć wskazówki.

O ile do tego, że czas zmieniamy dwa razy w roku się przyzwyczailiśmy, to jednak do samej zmiany już nie bardzo. Specjaliści podkreślają, że przestawienie wskazówek zegarka niesie poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Jak uważa lekarz Joanna Zabielska-Cieciuch - Taka wcześniejsza aktywność niż dotychczas może skutkować gorszą koncentracją, gorszym refleksem i adaptacja do tych zmian w zależności od organizmu trwa od dwóch do trzech tygodni.

Zmiana czasu kłopotliwa bywa również w podróży. - Trzy razy powtarzałem wszystkim, żeby przestawili zegarki, telefony komórkowe, o 15 minut do przodu, bo taka jest różnica tam w czasie, następnego dnia rano o umówionej godzinie cała grupa pięknie siedzi w autokarze przygotowana czeka, nie ma jednej osoby. Mnie, ja zapomniałem przestawić zegarek - śmieje się Krzysztof Matys, podróżnik.

Nocne przestawianie zegarków może spowodować mały rozgardiasz w naszym życiu i sprawić, że następnego dnia obudzimy się niewyspani. Pocieszeniem może być tylko wiosenne słońce, które dzięki zmianie czasu będzie ogrzewać nas o całą godzinę dłużej.

(mc)
za: Obiektyw TVP Białystok