• Wersja do druku
  • -AA+A

Dworzec na sprzedaż

12:28, 27.11.2010
Dworzec na sprzedaż Dworzec Białystok Fabryczny na sprzedaż.

Dworzec Białystok Fabryczny na sprzedaż.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
PKP wystawia na sprzedaż prawo wieczystego użytkowania dwóch działek o łącznej powierzchni niemal 7 tysięcy metrów kwadratowych oraz prawo własności budynków, a w tym: - Budynek dworca o powierzchni 377 m2 powierzchni użytkowej, a także infrastruktura towarzysząca, czyli utwardzenie terenu, place, chodniki, drogi dojazdowe i oświetlenie – wymienia Daria Tomkiel z PKP nieruchomości Białystok. Cena wywoławcza to milion sześćset tysięcy złotych.

Dworzec Białystok Fabryczny będzie można kupić w ramach ustnego przetargu nieograniczonego, który odbędzie się w Warszawie w biurze PKP 29 grudnia. I według specjalistów to najwyższa pora na sprzedaż dworca. - Jest to sposób na odblokowanie kapitału, sposób na modernizację istniejących dworców, a taka potrzeba jest to sposób na poprawienie płynności firmy. Z punktu widzenia racjonalności firmy to jest wręcz zadziwiające, że tyle lat ta nieruchomość stała nie użytkowana w takim strategicznym punkcie miasta – uważa dr hab. Marzanna Poniatowicz, ekonomistka z Uniwersytetu w Białymstoku.

Dworzec niszczeje od 10 lat. Przestał wtedy służyć jako dworzec pasażerski. Od tamtej pory pełnił funkcję dworca towarowego. Mieściła się tam ogrzewalnia dla bezdomnych, magazyn firmy budowlanej. Stowarzyszenie Białystok Fabryczny chciało też w inny sposób go wykorzystać. - Zwróciłem się z pismem do zarządu PKP Nieruchomości celem udostępnienia dworca Białystok Fabryczny dla okazjonalnych imprez kulturalnych, a chcieliśmy tam zrobić dwa koncerty i małą galerię – powiedział Radosław Puśko ze Stowarzyszenia Białystok Fabryczny.

Kto wie, może nowy inwestor weźmie pod uwagę kulturalny potencjał dworca Białystok Fabryczny. A na razie najważniejsze są jednak oszczędności i pozbycie się nieruchomości, z której się nie korzysta, a za utrzymanie której trzeba słono płacić.

Urszula Boublej, Obiektyw

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum