• Wersja do druku
  • -AA+A

Pierwsze bociany już przyleciały

17:15, 23.03.2012
Pierwsze bociany już przyleciały W województwie podlaskim pojawiły się pierwsze bociany. W tym roku pierwsze ptaki przyleciały do Pentowa. Jak przystało na europejską wiosnę bocianią.

W województwie podlaskim pojawiły się pierwsze bociany. W tym roku pierwsze ptaki przyleciały do Pentowa. Jak przystało na europejską wiosnę bocianią.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Pentowo - tu czas płynie wolniej. Wiosna przyszła, więc przyroda się budzi. Bez pośpiechu. Podobnie jak ludzie. Dostojne drapieżniki i piękne łabędzie – ptaki, które dzielą z nami trudy zimowego szaleństwa, i te które pojawiają się wraz z nadejściem ciepłych dni. Jak mówi Bogdan Toczydłowski z europejskiej wioski bocianiej w Pentowie - Intensywnie żerują, bo jednakże taka podróż z Afryki to jest wyczerpująca dla nich i one muszą, że tak powiem - nabrać kondycji i za kilka dni, jak już zaczną zasiedlać, poprawią gniazdo to zaczną składać jaja. Ale pierwszy już jest. I to jest najważniejsze. W odróżnieniu od jaskółek, nawet jeden bocian wiosnę czyni prawdziwą.

W Pentowie na razie są dwa bociany. Będzie ponad sześćdziesiąt. Zajmą się tym, po co przylatują tu co roku. Chwila przyjemności, później całe lato prawdziwej harówki. - U bocianów wychowani dzieci to jest ogromna praca. Około 250 kilogramów trzeba na jednego młodego - mówi Bogdan Toczydłowski. Z Pentowa odleci ich ponad sto dwadzieścia. Tak jest co roku. Na razie trwają intensywne przygotowania, również w gospodarstwie.

Po bocianach pojawią się też turyści. Każdego lata, to miejsce odwiedza prawie dziesięć tysięcy osób.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok


Zapraszamy do dyskusji na naszym forum