• Wersja do druku
  • -AA+A

Spada liczba turystów odwiedzających Białowieżę

18:07, 12.03.2012
Spada liczba turystów odwiedzających Białowieżę Według danych Białowieskiego Parku Narodowego w zeszłym roku atrakcje Parku odwiedziło aż o trzydzieści trzy tysiące turystów mniej niż jeszcze dwa lata temu. Białowieża ma swoją markę, ale nie potrafi przyciągnąć i zatrzymać turystów na dłużej.

Według danych Białowieskiego Parku Narodowego w zeszłym roku atrakcje Parku odwiedziło aż o trzydzieści trzy tysiące turystów mniej niż jeszcze dwa lata temu. Białowieża ma swoją markę, ale nie potrafi przyciągnąć i zatrzymać turystów na dłużej.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Michał Szymanowicz mieszka w Warszawie. Do Białowieży przyjechał z rodziną. Okolica jest piękna, zachęca do spacerów, odwiedzin rezerwatu żubrów. i właściwie tyle. Według niego - jeśli Białowieża ma przyciągać turystów na dłużej, kilka rzeczy musi się zmienić - na przykład podejście do odwiedzających w muzeum przyrodniczo-leśnym. Jak mówi - Jest to fajne, nowoczesne, multimedialne muzeum natomiast obsługa jest taka z lat 70-tych, może nawet 50-tych, która po prostu jest kompletnie nieprzystosowana do współczesnej turystyki, tym bardziej turystyki z dziećmi.

Również ceny nie są zbyt atrakcyjne.

Oprócz tego - ceny pokoi w białowieskich hotelach niewiele różnią się od cen słynącego z drożyzny Zakopanego. Być może dlatego Białowieża od kilku lat traci turystów na rzecz Puszczy Knyszyńskiej, Suwalszczyzny, rejonów nadbużańskich czy Ciechanowca.  - Ja bym to chyba wyjaśniła pod kątem odwiedzin weekendowych, w ogóle turystyka w całym naszym województwie odbywa się weekendowa - mówi Jadwiga Dąbrowska, dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

A weekend jest planowany inaczej niż długie wakacje - ma być przede wszystkim tani, ale z możliwie wieloma atrakcjami. Dlatego Białowieski Park Narodowy planuje przebudowę swojej największej atrakcji - rezerwatu pokazowego żubrów. Na terenie rezerwatu mają powstać platformy do obserwacji zwierząt z góry. W rezerwacie zamieszka niedźwiedź. Powstanie tez pawilon edukacyjny o historii powrotu żubrów na te tereny. - Planujemy zrobić nasypy, tak, żeby niektóre gatunki można było oglądać także z perspektywy od dołu, żeby te zwiedzanie było bardziej atrakcyjne - dodaje Anna Gierasimiuk z Białowieskiego Parku Narodowego.

Chodzi o to, żeby turyści - po pierwszej wizycie - mieli po co wracać do Białowieży.

(mc)
za: Obiektyw TVP Białystok

 
 
 
...