• Wersja do druku
  • -AA+A

Żubr na żywo

15:11, 12.01.2013
Żubr na żywo Każdego dnia setki osób śledzą online życie dzikich zwierząt z Puszczy Białowieskiej. To najnowsza propozycja Lasów Państwowych. Kamera zainstalowana w Nadleśnictwie Browsk - podgląda zachowanie żubrów, jeleni, zajęcy czy ptaków. Z każdego miejsca na świecie można je na żywo śledzić i zadawać pytania leśnikom.

Każdego dnia setki osób śledzą online życie dzikich zwierząt z Puszczy Białowieskiej. To najnowsza propozycja Lasów Państwowych. Kamera zainstalowana w Nadleśnictwie Browsk - podgląda zachowanie żubrów, jeleni, zajęcy czy ptaków. Z każdego miejsca na świecie można je na żywo śledzić i zadawać pytania leśnikom.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
W Puszczy Białowieskiej - zawsze dzieje się coś ciekawego. Ci którzy lubią obserwować przyrodę - wiedzą to z całą pewnością.
Ale nie zawsze można osobiście wybrać się na spotkanie z żubrem, nie zawsze też udaje się go w puszczy spotkać. Nadleśnictwo Browsk i Lasy Państwowe ułatwiły to zadanie. Zainstalowana na drzewie kamera - na żywo pokazuje - to co dzieje się na białowieskiej polanie.

Kamera działa też na podczerwień, pracuje więc przez całą dobę. W nocy - też nie śpią żubry, jelenie i internauci.
Jak mówi Dariusz Skirko, Nadleśniczy Nadleśnictwa Browsk - Poprzez tą kamerę informujemy społeczność ile jest żubrów w Puszczy Białowieskiej, jak się zachowują, co jedzą, jaką mają dobową aktywność i przede wszystkim odpowiadamy na pytania, które są stawiane i staramy się edukować społeczeństwo - dlaczego żubr, dlaczego w puszczy i dlaczego jest tak ważny.

A jest ważny -  nie tylko dlatego, że to najbardziej imponujący mieszkaniec polskich lasów. Jeszcze na początku dwudziestego wieku żubry wyginęły w swojej naturalnej ostoi, ostatnia żubrzyca w Puszczy Białowieskiej zginęła z rąk kłusownika w 1919 roku. - Ta populacja była odtwarzana i społeczeństwo polskie brało czynny udział w tym wszystkim, były zbiórki pieniędzy za zakup żubrów z hodowli, społeczeństwo się dokładało i fajnie, ze możemy to teraz społeczeństwu pokazać - dodaje Maria Nowicka-Szpakowicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Teraz  - białowieska populacja - jest największa w kraju - liczy pół tysiąca osobników. Oglądają ją za pośrednictwem kamery z Browska wszyscy miłośnicy przyrody z całego świata - Anglii, Australii, Francji.

Być może to wirtualne zainteresowanie - u niektórych przerodzi się w chęć realnego spotkania z przyrodą. A zobaczyć można na stronie www.lasy.gov.pl/zubr.

(mc)
za: Obiektyw TVP Białystok