• Wersja do druku
  • -AA+A

Ranking szkół ponadgimnazjalnych

10:03, 13.01.2011
Ranking szkół ponadgimnazjalnych Drogowskaz gimnazjalisty - dwunasty już ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych przygotowany przez Rzeczpospolitą i Perspektywy. Nie zaskakuje, choć dowodzi, że podlaskie szkoły mieszczą się w średniej krajowej.

Drogowskaz gimnazjalisty - dwunasty już ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych przygotowany przez Rzeczpospolitą i Perspektywy. Nie zaskakuje, choć dowodzi, że podlaskie szkoły mieszczą się w średniej krajowej.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Wybór szkoły średniej to dla gimnazjalistów ważna decyzja. Taki ranking ma ją ułatwić. Ale jest on także sygnałem dla szkół. - Każde przedsięwzięcie, które pokazuje dorobek szkoły jest ważnym elementem funkcjonowania tej szkoły – uważa Wiesława Ćwiklińska, podlaski wicekurator oświaty.

W tym roku organizatorzy zmienili kryteria oceny. Obok sukcesów w olimpiadach i opinii środowisk akademickich o szkole, kapituła wzięła pod uwagę również wyniki matur. A także oddzielnie oceniała technika i licea. Dziesięć najlepszych liceów w naszym województwie to: I LO w Białymstoku, I LO w Łomży, III LO w Białymstoku, Społeczne LO w Białymstoku, IV LO w Białymstoku, II LO z Białegostoku, I LO w Suwałkach, II LO w Łomży, VI LO w Białymstoku, zamyka dziesiątkę II LO w Hajnówce.

Białostockie I LO, co roku jest wysoko w ogólnopolskim zestawieniu. Dyrekcja wie dlaczego. - Ciężko pracujemy z uczniami, a uczniowie z nami, mamy wspaniałych uczniów wspaniałą kadrę – mówi Anna Półtorak, wicedyrektor I LO w Białymstoku.

Do tego dobrze zorganizowany czas poza lekcjami. W krajowym rankingu podlaskie technika są na wyższych miejscach niż licea. Najwyżej - na trzynastym - znalazło się Technikum Elektryczne w Białymstoku. W wojewódzkiej dziesiątce zaraz za nim jest Technikum nr 1 w Augustowie, później Technikum Handlowo- Ekonomiczne w Białymstoku, Technikum nr 4 w Suwałkach, Technikum Leśne w Białowieży, Technikum Gastronomiczne w Białymstoku, Technikum nr 3 w Suwałkach, Technikum Budowlano-Geodezyjne w Białymstoku, Technikum Mechaniczne w Białymstoku i dziesiątkę najlepszych zamyka Technikum nr 5 w Łomży.

Najlepsze podlaskie technikum - białostocki „Elektryk” kształci ośmiuset dziewięćdziesięciu uczniów. Jego przepis na sukces to wytrwałość w podnoszeniu jakości. - Nie ma możliwości, że coś się szybciutko wdroży i efekty są od razu, na to składa się ciężka praca – mówi Adam Aleksiejczuk, wicedyrektor Technikum Elektrycznego w Białymstoku. Ale jak pokazują wysokie lokaty podlaskich szkół ten wysiłek się opłaca.

Magdalena Pietruczak, Obiektyw


Zapraszamy do dyskusji na naszym forum