• Wersja do druku
  • -AA+A

Sprawdzian szkół

16:51, 03.06.2013
Sprawdzian szkół Prywatna czy państwowa? Odpowiedzi na pytanie, która szkoła podstawowa jest najlepsza szuka niejeden rodzic. I choć argumentów za i przeciw jest wiele - jeden jest najbardziej miarodajny - to wyniki sprawdzianu szóstoklasisty. Z raportu opublikowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży wynika, że najwyższą punktację z egzaminu mają szkoły niepubliczne.

Prywatna czy państwowa? Odpowiedzi na pytanie, która szkoła podstawowa jest najlepsza szuka niejeden rodzic. I choć argumentów za i przeciw jest wiele - jeden jest najbardziej miarodajny - to wyniki sprawdzianu szóstoklasisty. Z raportu opublikowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży wynika, że najwyższą punktację z egzaminu mają szkoły niepubliczne.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Szkoła Podstawowa numer cztery w Zespole Szkół Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego. Od trzech lat jej uczniowie na sprawdzianie szóstoklasisty wypadają najlepiej w Białymstoku. To nie przypadek. Jak mówi Ewa Obuchowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Zespole Szkół  Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego - To oznacza, że jakiś plan, który przyjęliśmy ileś lat temu, sprawdza się i ten plan należy realizować. Oczywiście  modyfikujemy go, bo każdy rok jest inny, bo inny sprawdzian, inne dzieci. I to jest chyba jakby recepta na to, jak można osiągać takie sukcesy.

Do sukcesu przyczyniły się też bez wątpienia warunki pracy - niewielkie klasy i indywidualne podejście do uczniów, niemożliwe w dużych szkołach publicznych. Dla Kamili Wojtkielewicz - cenne jest też wypracowane przez lata podejście do nauki. Niby oczywiste, ale sądząc po wynikach sprawdzianu, nie dla wszystkich.

Uczniowie w szkole uczą się przede wszystkim logicznego myślenia, dlatego są najlepsi w tym, co innym wychodzi najsłabiej - zastosowaniu wiedzy w praktyce. Ze sprawdzianu uzyskali średnio ponad trzydzieści pięć na czterdzieści punktów. Tuż za nimi byli uczniowie z trzech innych białostockich niepublicznych szkół podstawowych. Dopiero po nich pierwsza placówka publiczna - Szkoła Podstawowa numer sześć w Białymstoku - choć piąta w mieście, jest pierwsza wśród szkół samorządowych. Przepis na sukces od lat ma ten sam.  - Żeby przygotować dzieci dobrze do tego sprawdzianu, w klasie szóstej robimy trzy, albo cztery próbne sprawdziany, opracowujemy wyniki sprawdzianu bardzo szczegółowo, wyciągamy wnioski i pod katem niedociągnięć  pracujemy dalej aż do tego właściwego sprawdzianu - powiedziała Grażyna Pormańczuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Białymstoku.

Uczniowie, którzy kilka razy w ciągu roku piszą próbny sprawdzian unikają stresu na tym właściwym.

Sprawdzian szóstoklasisty w województwie podlaskim napisało ponad jedenaście tysięcy uczniów. Najlepiej poradzili sobie z  pisaniem listu. - Najtrudniejszym zadaniem na tegorocznym sprawdzianie było zad. z matematyki na którym jednocześnie trzeba się było wykazać umiejętnością wyliczania powierzchni i objętości i czasu - dodaje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Problem sprawiało też czytanie tekstów popularno-naukowych i wykorzystanie informacji pochodzących z dwóch różnych źródeł.

(mc)
za: Obiektyw TVP Białystok