• Wersja do druku
  • -AA+A

2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego

09:38, 02.02.2010
2 lutego - święto Ofiarowania Pańskiego To również czas na rozebranie bożonarodzeniowych choinek.

To również czas na rozebranie bożonarodzeniowych choinek.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodzi też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II. Hasło tegorocznego to "Osoby konsekrowane świadkami miłości". To także dzień dorocznej pielgrzymki parlamentarzystów na Jasną Górę.


Święto nawiązuje do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa. 40 dni po jego narodzinach Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z Prawem Mojżeszowym ofiarować je Bogu, w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelowi życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Przynieśli też parę gołębi. Prawo Mojżeszowe nakazywało bowiem, by matka złożyła ofiarę oczyszczenia z niewinnej krwi owieczki i młodego gołębia lub - jeśli była biedna - z pary młodych gołębi. Przebywający wtedy w świątyni starzec Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.


Zgodnie z tradycją katolicką, tego dnia podczas uroczystych nabożeństw w kościele święci się woskowe świece, które później niesie się w procesji. Są one symbolem człowieczeństwa Syna Bożego. Są też symbolem gorącej wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem.


Świece te zapala się podczas mszy św. i innych nabożeństw, np. przy udzielaniu sakramentów świętych (z wyjątkiem sakramentu pokuty), na procesjach i w czasie innych ceremonii liturgicznych.


Ze świętem Matki Boskiej Gromnicznej związanych jest wiele dawnych zwyczajów i zabobonów. Z zapaloną świecą, zazwyczaj przystrojoną wiankiem i wstążkami, wracano uroczyście do domów. Jeśli podczas drogi do domu trzy krople wosku spadły na rękę, odczytywano to jako pomyślną wróżbę. Jeśli z kolei świeca zgasła, wróżyło to śmierć któregoś z domowników. (PAP)