• Wersja do druku
  • -AA+A

Bilans dobroczynności

15:38, 12.09.2013
Bilans dobroczynności Jeden procent podatku przekazujemy głównie na pomoc dzieciom i ludziom chorym. Izba Skarbowa w Białymstoku podsumowała minioną kampanię podatkową. W tym roku mieszkańcy województwa podlaskiego obdarowali jednym procentem swojego podatku organizacje pożytku publicznego na kwotę ponad jedenastu milionów złotych.

Jeden procent podatku przekazujemy głównie na pomoc dzieciom i ludziom chorym. Izba Skarbowa w Białymstoku podsumowała minioną kampanię podatkową. W tym roku mieszkańcy województwa podlaskiego obdarowali jednym procentem swojego podatku organizacje pożytku publicznego na kwotę ponad jedenastu milionów złotych.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Izba Skarbowa w Białymstoku tradycyjnie już utworzyła ranking "szczęśliwej trzydziestki" - czyli tych fundacji i stowarzyszeń, którym mieszkańcy regionu podlaskiego przekazali najwięcej z jeden procent podatku.

Na pierwszym miejscu znalazła się warszawska fundacja "Zdążyć z pomocą", która zbiera pieniądze na indywidualne konta, na leczenie dzieci z całego kraju. Dostała od nas ponad trzy miliony złotych. I nic w tym dziwnego - uważa socjolog Katarzyna Sztop-Rutkowska. - To są historie związane z konkretną osoba, z konkretnym dzieckiem. Są o wiele bardziej przejmujące niż jakaś ogólna idea związana z pożytkiem publicznym - dodaje Katarzyna Sztop-Rutkowska, socjolog. Jednak ta idea pożytku publicznego staje się coraz ważniejsza. Świadczy o tym choćby fakt, że ludzie coraz chętniej chcą się dzielić swoim podatkiem z tymi, którzy niosą pomoc. I z tymi, którzy są blisko nas.

Kolejne miejsca w czołówce zajęły organizacje z województwa podlaskiego. Fundacji "Pomóż Im", prowadzącej domowe hospicjum dla dzieci, przekazaliśmy ponad milion złotych, a stowarzyszeniu "Droga" - blisko pół miliona. Gdyby nie te pieniądze, trudno byłoby nam istnieć - mówią pracownicy i wolontariusze "Drogi". Stowarzyszenie każdego dnia ma pod opieką ponad sto czterdzieścioro dzieci. Prowadzi przedszkole, pomaga dzieciom opuszczonym przez rodziców, ludziom ubogim. Daje schronienie, opiekę i jedzenie. Jak mówi Anna Tomulewicz ze Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga" - Dopóki Państwo będziecie nam przekazywać ten jeden procent, dopóty będziemy te wszystkie zadania wykonywać. Bo to znaczy, że Państwo wierzycie w sens tej pracy, którą my tu robimy. Ta wiara powoduje, że podatnicy od kilku lat obdarzają największym zaufaniem raczej te same organizacje. Ale to nie znaczy, że te dotychczas mniej znane nie mogą takiego zaufania zdobyć. Niektóre dostały od nas w tym roku o wiele więcej pieniędzy, niż w trakcie poprzedniej kampanii podatkowej. Jak powiedział Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku - Ciekawostką, którą zauważyliśmy analizując organizacje, które dostały najwięcej i w zeszłym roku i w tym, to da się tam znaleźć organizacje, które mają na tyle przywiązanych do siebie darczyńców, że i w zeszłym i w tym roku dostały tyle samo pieniędzy.

W sumie na taki dar zdecydowało się w tym roku ponad 290 tysięcy mieszkańców województwa, rozliczających się z fiskusem za ubiegły rok. To o ponad 13 tysięcy podatników więcej, niż przed rokiem.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok