• Wersja do druku
  • -AA+A

Chętni do kupna działek w specjalnej strefie ekonomicznej

13:07, 14.12.2010
Chętni do kupna działek w specjalnej strefie ekonomicznej Po wywoławczych cenach inwestorzy chcą kupić cztery z pięciu działek wystawionych w przetargu na sprzedaż w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - poinformowano w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.

Po wywoławczych cenach inwestorzy chcą kupić cztery z pięciu działek wystawionych w przetargu na sprzedaż w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - poinformowano w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej

We wtorek otwarto oferty w tym przetargu. Miasto Białystok chce sprzedać 5 działek o powierzchniach od 1,5 do 2,2 hektara. Łącznie to około 10 hektarów, co stanowi jedną trzecią powierzchni białostockiej podstrefy. Ceny wywoławcze wynosiły od 1,6 do 2,9 mln zł i takie zaproponowali inwestorzy.


Jak powiedział dyrektor departamentu skarbu w Urzędzie Miejskim Maciej Łapuć, oferty złożyło trzech inwestorów, którzy chcą kupić 4 działki. Na jedną działkę nie ma chętnych.


Oferty złożyły firmy znane na lokalnym rynku: KAN (instalacje wodne i grzewcze), Bianor (firma z branży tworzyw sztucznych na potrzeby sprzętu AGD) i Masterpress (branża poligraficzna). Masterpress już wcześniej kupiła dwie działki (o łącznej powierzchni około 2 ha) w białostockiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie buduje już swój nowy zakład. Jest pierwszym obecnym w strefie inwestorem.


Jak powiedział Łapuć, oferty złożone przez inwestorów w obecnym przetargu są poprawne pod względem formalnym, trwa ich ocena. Rozstrzygnięcie przetargu może nastąpić w środę.


Dotychczas miasto chciało jedynie sprzedawać tereny w podstrefie, ale nie budziło to dużego zainteresowania inwestorów, którzy narzekali na zbyt wysokie ceny. Po dwóch nieudanych przetargach i nowych wycenach dokonanych przez specjalistów, ceny w przetargach na sprzedaż zostały obniżone o połowę i teraz inwestorzy się zgłosili.


Władze Białegostoku już wcześniej zapowiadały, że w styczniu 2011 będzie ogłoszony kolejny przetarg - tym razem, po raz pierwszy - nie na sprzedaż, ale na wieczyste użytkowanie gruntów w podstrefie. Chodzi o dwie największe działki o powierzchni po około 5,3 hektarów każda.


Podstrefa Białystok działa od dwóch lat. Po nieudanym przetargu w lipcu, we wrześniu prezydent Tadeusz Truskolaski informował, że ceny wywoławcze na sprzedaż pięciu działek będą o połowę niższe niż proponowane do tej pory. Od września 2009 r. odbyły się dwa przetargi w sumie na siedem działek. W pierwszym dwa tereny pod inwestycje (za łącznie około 6 mln zł) kupiła firma z branży poligraficznej, która jest w trakcie inwestycji. Do ostatniego lipcowego przetargu nie przystąpiła żadna firma.


W białostockiej podstrefie SSSE mogą powstawać obiekty biurowo-administracyjne, magazyny, obiekty produkcyjno-usługowe i produkcyjne w branżach, które nie są uciążliwe dla środowiska.


Obszar białostockiej SSSE to blisko 30 ha w dwóch kompleksach, położonych w południowo-wschodniej części miasta (między ulicami Mickiewicza, Borsuczą, Myśliwską a Solnicką). Podstrefa powstała pod koniec 2008 roku. Miasto pozyskało z UE pieniądze na uzbrojenie terenu, łącznie z przygotowaniem dróg dojazdowych.


Po włączeniu podstrefy Białystok SSSE obejmuje grunty o powierzchni blisko 342,8 ha, położone na terenach miast w województwie podlaskim (Białystok, Grajewo i Suwałki) oraz w Ełku (woj. warmińsko-mazurskie), a także gmin: Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie) i Małkinia Górna (Mazowieckie). Łącznie na terenie SSSE zainwestowało dotąd ponad 60 firm, które stworzyły ponad 5 tys. miejsc pracy.


Źródło: PAP/ Internet TVP BiałystokZapraszamy do dyskusji na naszym forum