• Wersja do druku
  • -AA+A

Dopłaty za niekorzystne warunki gospodarowania

14:14, 23.10.2010
Dopłaty za niekorzystne warunki gospodarowania Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie rozpoczęła wypłatę kolejnych unijnych dotacji.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie rozpoczęła wypłatę kolejnych unijnych dotacji.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Roman Czarnowski ze wsi Osobne w gminie Jedwabne już otrzymał dopłatę. Z dwustu dwudziestu hektarów, które uprawia aż sto czterdzieści pięć kwalifikuje się jako obszar o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Średnia dopłata do gospodarstwa wyniesie w województwie podlaskim niespełna dwa tysiące sześćset złotych. Pieniądze pójdą przeważnie na dodatkowe paliwo.

Jak powiedział Roman Czarnowski, rolnik - Trochę trzeba więcej bo ciągniki zużywają więcej paliwa muszą być ciągniki większej mocy to  się nie da tak jak na terenach nizinnych gospodarować.

Podlaska Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szacuje, że w tym i przyszłym roku wypłaci z tego tytułu blisko sto osiemdziesiąt milionów złotych. Wnioski o takie dopłaty rolnicy składali od marca do maja wraz z wnioskami o płatności obszarowe.

- Na dzień dzisiejszy wydaliśmy 50 tys. decyzji rolnikom na kwotę 110 mln zł, planujemy, że do końca roku wypłacimy 85 proc. tej kwoty - powiedział Jerzy Leszczyński, z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży.

Na decyzję czeka jeszcze dwadzieścia tysięcy podlaskich rolników. Według danych Podlaskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osiemdziesiąt procent obszarów rolnych w województwie podlaskim to obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Bogusław Bazydło, Obiektyw


Zapraszamy do dyskusji na naszym forum