• Wersja do druku
  • -AA+A

Dotacje na rozpoczęcie działalności

16:22, 04.01.2013
Dotacje na rozpoczęcie działalności Szansa na własną firmę, zwłaszcza dla ludzi młodych. Podlaski Urząd Marszałkowski przeznaczy w tym roku 14 milionów złotych na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jedna osoba będzie mogła otrzymać do 40 tysięcy złotych. Konkurs wniosków zostanie ogłoszony na przełomie lutego i marca.

Szansa na własną firmę, zwłaszcza dla ludzi młodych. Podlaski Urząd Marszałkowski przeznaczy w tym roku 14 milionów złotych na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jedna osoba będzie mogła otrzymać do 40 tysięcy złotych. Konkurs wniosków zostanie ogłoszony na przełomie lutego i marca.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Kiedy Bartosz Malinowski kończył studia na Politechnice Białostockiej, już miał pierwsze zlecenia na prace stolarskie. Ale głównie projektował meble. Robić ich sam nie mógł, bo nie miał ani narzędzi, ani warsztatu. Do czasu, gdy usłyszał o unijnych dotacjach z Urzędu Marszałkowskiego na założenie własnej działalności gospodarczej. Zgłosił swój projekt na konkurs. I był jednym z tych, którzy wygrali. Jak mówi Bartosz Malinowski - Za te pieniądze kupiłem samochód i sporo narzędzi. I to z górnej półki, bo za 40 tysięcy można sporo kupić. Wystarczyło jeszcze na laptopa i profesjonalne oprogramowanie. Dzięki temu - ma więcej zleceń i czasem nawet zatrudnia pomocnika.

W tym roku szansę na taką dotację ma blisko 200 osób. Przede wszystkim mające mniej niż 30 lat i osoby niepełnosprawne. - Te osoby, które będą w projekcie, będą się uczyły, jak pisać biznesplany pod okiem fachowców. Potem będzie konkurs na biznesplan. Najlepsze dostaną dofinansowanie – mówi Elżbieta Romańczuk z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. A oprócz tego - jeszcze wsparcie pomostowe przyznawane nawet na rok, czyli comiesięczną wypłatę w wysokości najniższego wynagrodzenia - na rachunki, prowadzenie biura czy ZUS.

Taka pomoc naprawdę pozwala stanąć na nogi - mówi Bartek Malinowski. Jak dodaje - Mogę śmiało powiedzieć, że to jest to, co chciałem robić. To na pewno start w życiu. Nie muszę martwić się o wyjazd za granicę.

Ci, którzy też marzą o własnej firmie powinni na przełomie lutego i marca zgłosić się do Urzędu Marszałkowskiego. Wtedy Departament Europejskiego Funduszu Społecznego zacznie przyjmować wnioski na udział w projekcie.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok