• Wersja do druku
  • -AA+A

Ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży

15:49, 04.06.2010
Ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży W gminie Sokoły powstał pierwszy w województwie podlaskim ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy dla niepełnosprawnych umysłowo.

W gminie Sokoły powstał pierwszy w województwie podlaskim ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy dla niepełnosprawnych umysłowo.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży powstał w małej wsi Perki - Karpie. Nie jest to zwykła placówka. Tutaj dzieci niepełnosprawne zaczynają życie od nowa. - Gdy trafiają tutaj nie potrafią wypowiedzieć słowa, a tutaj poprzez terapię, poprzez obcowanie zaczynają mówić, zaczynają otwierać się – mówi Kamil Pęza, terapeuta. Pomóc w tym mają specjalnie urządzone sale, sprzęt oraz pomoce do edukacji i rehabilitacji.

W ośrodku są dwie sale rehabilitacyjne, do tego dwie klasy terapeutyczne, dwie edukacyjne i jedna logopedyczna. Wszystkie ciepłe i przyjazne, podobnie jak osoby, które w nich prowadzą zajęcia. - Każda klasa ma terapeutę i asystenta, który pomaga terapeucie w prowadzeniu zajęć i grupy są małe – mówi Małgorzata Lasota, dyrektor ośrodka.

Barbara Bagińska uczy niepełnosprawne dzieci mówić i wyrażać emocje. Jest logopedą od dwudziestu pięciu lat, ale dopiero w tym ośrodku odnalazła prawdziwy sens swojej pracy. - To jest praca, która wymaga od nas może nie poświęcenia, ale oddania się dzieciom – powiedziała Barbara Bagińska, logopeda. Te w zamian odwdzięczają się uśmiechem i widocznymi efektami rehabilitacji.

W ośrodku przebywają dzieci od trzech do dwudziestu pięciu lat, ale wójt Sokół ma już plany, jak zapewnić im dalszą przyszłość. - To jest pierwszy etap nad osobą niepełnosprawną, następnym to jest funkcjonujące od 3 lat warsztaty terapii, gdzie uczą się zawodu i chcielibyśmy jako końcowy otworzyć Centrum Szkoleń Rehabilitacyjnych prowadzone przez osoby niepełnosprawne – powiedział Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

Z ośrodka korzystają niepełnosprawne dzieci nie tylko z gminy Sokoły, ale także z innych powiatów. Chętni, którzy chcieliby tam zapisać swoje dzieci mogą to zrobić w każdej chwili, bo w ośrodku są jeszcze wolne miejsca. Pobyt i dowóz do placówki są bezpłatne.

Marta Kapturek-Bozik, Obiektyw

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum