• Wersja do druku
  • -AA+A

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

15:27, 21.09.2013
Peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Wielkie święto w Diecezji Ełckiej. W sobotę do naszego regionu dotarła kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która swoją pielgrzymkę rozpoczęła w Suwałkach. Wierni z całej diecezji przywitali obraz przy suwalskim Ratuszu. Potem Madonna została przeniesiona pod pomnik Jana Pawła II przy kościele św. Aleksandra, a następnie do samej konkatedry. Obraz z Jasnej Góry ma odwiedzić sto pięćdziesiąt parafii Diecezji Ełckiej.

Wielkie święto w Diecezji Ełckiej. W sobotę do naszego regionu dotarła kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która swoją pielgrzymkę rozpoczęła w Suwałkach. Wierni z całej diecezji przywitali obraz przy suwalskim Ratuszu. Potem Madonna została przeniesiona pod pomnik Jana Pawła II przy kościele św. Aleksandra, a następnie do samej konkatedry. Obraz z Jasnej Góry ma odwiedzić sto pięćdziesiąt parafii Diecezji Ełckiej.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
W sobotę w Suwałkach rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz w Diecezji Ełckiej spędzi prawie rok. Będzie pielgrzymował u nas do siódmego czerwca przyszłego roku. Jak mówi ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz Diecezji Ełckiej - To naprawdę czas łaski. Maryja przychodzi, aby odwiedzić wszystkie parafie. Aby spotkać się z każdym człowiekiem, z każdą rodziną, z tymi, którzy mają radość w sercu, pokój i nadzieję, ale także z tymi, którzy przeżywają różne trudności.

Obraz Matki Bożej przy suwalskim Ratuszu przywitały tłumy wiernych, którzy przybyli ze swoimi intencjami. Jak powiedziała Jadwiga Zaręba - Pogłębienie wiary, jakaś nadzieja, podziękowań mam dużo dla niej. Jak dodaje Marta Rutkowska - To jest bardzo ważna uroczystość dla każdego katolika. Jest niespotykana okazja zobaczenia obrazu, modlenia przy nim.

W uroczystej procesji obraz został przeniesiony pod pomnik Jana Pawła II przy konkatedrze św. Aleksandra, gdzie odbyła się uroczysta Msza święta. Uczestniczyli w niej biskupi z kraju i zza granicy, władze miasta i regionu. Po mszy obraz został przeniesiony do konkatedry. Jak powiedział ks. prał. Kazimierz Gryboś, proboszcz parafii św. Aleksandra w Suwałkach - Każdy jest zaproszony, całą dobę, 24 godziny będziemy gościć Matkę Bożą.

Z wizytą obrazu wszyscy wiążą wielkie nadzieje. Jak mówi ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz Diecezji Ełckiej - Oczekujemy ożywienia w wierze., w nadziei, ożywienia w miłości, ale też oczekujemy łaski nawrócenia dla ludzi, którzy się pogubili we wszystkich tych trudnościach, bo problemów jest wiele.  Ksiądz Lech Łuba, proboszcz parafii Kazimierza Królewicza w Suwałkach dodaje - Prawie rok peregrynacji w naszej diecezji będzie takim wielkim remanentem, który pozwoli nam na to, abyśmy się odnowili wewnętrznie, nie tylko fizycznie. Bo tego rodzaju odnowa to może być gdzieś w SPA czy gdzieś indziej, ale odnówmy się tutaj, właśnie przy obrazie, w kościele, we wspólnocie ludzi wiary, ludzi modlitwy.

Wierna kopia jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej powstała w roku 1957. Pracę tę powierzono dziekanowi Wydziału Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesorowi Leonardowi Torwirtowi. Obraz przez kilkadziesiąt lat wędrował po wszystkich polskich parafiach. Ostatni raz na Suwalszczyźnie gościł ponad trzydzieści lat temu.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok