• Wersja do druku
  • -AA+A

Rocznica bitwy nad Niemnem

16:35, 22.09.2013
Rocznica bitwy nad Niemnem Sokółka świętuje 93. rocznicę bitwy nad Niemnem. Od 20 do 26 września 1920 roku wojska polskie walczyły z cofającymi się spod Warszawy oddziałami Armii Czerwonej. Bitwa, nazywana też Operacją nad Niemnem, to druga po bitwie warszawskiej wielka potyczka i wielki sukces w wojnie polsko-bolszewickiej.

Sokółka świętuje 93. rocznicę bitwy nad Niemnem. Od 20 do 26 września 1920 roku wojska polskie walczyły z cofającymi się spod Warszawy oddziałami Armii Czerwonej. Bitwa, nazywana też Operacją nad Niemnem, to druga po bitwie warszawskiej wielka potyczka i wielki sukces w wojnie polsko-bolszewickiej.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Sokółce. Monument wyjątkowy. Odsłonięty 17 lat temu, jako jeden z nielicznych w kraju upamiętnia marszałka i żołnierzy walczących na północno-wschodnich Kresach o granice odrodzonej Rzeczpospolitej. Jak mówi Jan Kuźma - To jest pomnik, który mówi właśnie o bohaterstwie naszego Piłsudskiego na terenie Ziemi Sokólskiej. Dlatego jesteśmy zadowoleni, że mamy takiego bohatera. I dlatego w każdą rocznicę bitwy niemeńskiej, ostatniej wielkiej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, mieszkańcy Sokółki w tym miejscu oddają hołd wszystkim bohaterom wydarzeń 1920 roku. Jak mówi Stanisław Małachwiej, burmistrz Sokółki - Musimy pamiętać o tym ważnym wydarzeniu i Sokółka pamięta, jako jedno z dwóch miast, które obchodzi tę rocznicę, tejże bitwy, ona jest istotna w historii Polski.

Pamięć o zwycięstwie nad bolszewikami pielęgnują kolejne pokolenia. Takie uroczystości organizowane są od lat dziewięćdziesiątych. A od dziewięciu lat w mieście działa Sokólski Pododdział Kawalerii imienia 10. Pułku Ułanów Litewskich. Jak mówi mjr Piotr Horsztyński z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich - Dziesiąty Pułk Ułanów Litewskich brał udział w bitwie nad Niemnem. I w ten sposób chcemy oddać hołd tym kawalerzystom, w barwach którego pułku teraz jeździmy. A ci kawalerzyści w barwach tego pułku przelewali krew. Jesteśmy dumni z tego.

Bitwa na Niemnem była efektem obaw Józefa Piłsudskiego o możliwy zbrojny rewanż cofającej się spod Warszawy Armii Czerwonej. Przez sześć dni dwie polskie armie rozlokowane od Suwałk, przez Sokółkę aż po Brześć walczyły przeciwko dużo liczniejszym oddziałom bolszewickim dowodzonym przez Michaiła Tuchaczewskiego. Pierwsze natarcia ruszyły właśnie z okolic Sokółki. Pod dowództwem stacjonującego w mieście generała Rydza-Śmigłego wojska polskie pokonały ostatecznie wroga. Jak powiedział prof. Adam Dobroński, historyk - Gdyby nie bitwa nad Niemnem zwycięska, to pewnie mielibyśmy znów powtórkę z lipca 1920 roku, kiedy wojska czerwone wlały się w granice Polski. A kondycja Polski była już słaba, potencjał przeciwnika ciągle bardzo silny.

Rokowania pokojowe zakończyły się podpisaniem Traktatu Ryskiego i ustaleniem wschodniej granicy młodego państwa polskiego.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok