• Wersja do druku
  • -AA+A

Święto patronów jedynej w Polsce prawosławnej pustelni

14:52, 15.09.2011
Święto patronów jedynej w Polsce prawosławnej pustelni Trzy lata temu archimandryta Gabriel podjął trud budowy pustelni i pustelniczego, na ile jest o możliwe w dzisiejszych czasach, życia. Bramy pustelni dla pielgrzymów otwiera przy szczególnych okazjach, na przykład na święta. Na trzecią rocznicę istnienia pustelnia otrzymała szczególny dar - kopie cudotwórczych ikon ze Świętej Góry Athos w Grecji.

Trzy lata temu archimandryta Gabriel podjął trud budowy pustelni i pustelniczego, na ile jest o możliwe w dzisiejszych czasach, życia. Bramy pustelni dla pielgrzymów otwiera przy szczególnych okazjach, na przykład na święta. Na trzecią rocznicę istnienia pustelnia otrzymała szczególny dar - kopie cudotwórczych ikon ze Świętej Góry Athos w Grecji.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Z wielką czcią archimandryta Gabriel powitał dwie ikony Matki Bożej w Odrynkach koło Narwi. Ich pierwowzory znajdujące się na Górze Athos w Grecji zasłynęły wieloma cudami. Mnisi ze świętej góry napisali ich kopie i przekazali prawosławnym w Polsce. To wielki dar, a dla wierzących ludzi wielka radość i wielka nadzieja na pomoc w życiowych problemach. Dlatego na powitanie ikon przybyło bardzo wielu wiernych z całego Podlasia.

W uroczystej procesji ikony zostały wniesione do pustelni. Archimandryta Gabriel odprawił przed nimi pierwsze błagalne nabożeństwo w intencji wszystkich uczestników uroczystości.

Jeszcze kilka lat temu było tu  trudno dostępne, otoczone bagnami uroczysko zwane Kudak. Jak mówi tradycja, w piętnastym wieku żyli tu prawosławni mnisi. Trzy lata temu znów zamieszkał tu prawosławny mnich.  Wierni uważają, że przybycie ojca Gabriela to nie przypadek.

Wierni nie tylko się cieszą, ale też pomagają rozbudowie pustelni. Mała wzniesiona ze świerkowych bali cerkiewka - to dar Bazylego Piwnika z Warszawy.

W miejscowej cerkiewce w Odrynkach odbywały się główne świąteczne uroczystości ku czci patronów pustelni - Św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich. Nabożeństwa zgromadziły ponad tysiąc osób.

(mc),

za Obiektyw TVP Białystok