• Wersja do druku
  • -AA+A

Wyprawa na „Czarny Ląd”

09:01, 18.06.2010
Wyprawa na „Czarny Ląd” „Czarny Ląd"- to tytuł minispektaklu, który w białostockim Teatrze Arkadia wystawiła grupa - Gamma. Przedstawienie niezwykłe, bo gra w nim młodzież chora na autyzm.

„Czarny Ląd"- to tytuł minispektaklu, który w białostockim Teatrze Arkadia wystawiła grupa - Gamma. Przedstawienie niezwykłe, bo gra w nim młodzież chora na autyzm.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Etniczna muzyka, ciekawe stroje i choreografia przeniosły oglądających spektakl w podróż po Afryce. Na Czarny Ląd zabrała widzów grupa teatralna Gamma. Tworzą ją dzieci i młodzież z autyzmem. Jak powiedziała Justyna Rutkowska, terapeutka - One lubią występować, lubią się pokazywać. Lubią pokazywać swoje umiejętności w ten sposób. Ale to wymagało czasu, bo osoby z autyzmem - chorobą, która ujawnia się zwykle około 3. roku życia unikają kontaktu z drugim człowiekiem, są zamknięte w sobie. - Nie rozumieją świata po prostu zewnętrznego. Żyją w swoim świecie i nawiązanie relacji jest dla nich bardzo trudne – wyjaśnia Anna Olszańska, terapeutka. Ale jak widać nie niemożliwe. Najważniejsze to dostrzec w porę, że dziecko zachowuje się inaczej niż jego rówieśnicy.

- U nas ciągle pokutuje powiedzenie – „dziecko z tego wyrośnie". Nie. Akurat w przypadku autyzmu nie wyrośnie. Wręcz przeciwnie, pójdzie w tym kierunku, którego absolutnie sobie nie życzymy – mówi Elżbieta Krysiewicz z Krajowego Towarzystwa Autyzmu, oddziału w Białymstoku.

Zajęcia teatralne i muzyczne to jedna ze skutecznych metod terapii autyzmu.

Sukces przedstawienia sprawił, że jego twórcy już myślą o następnym.

Magdalena Pietruczak, Obiektyw

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum