• Wersja do druku
  • -AA+A

Zagroda z internetem

17:54, 08.01.2014
Zagroda z internetem Nie mamy szybkich dróg, ale będziemy mieli szybki internet. Budowa sieci szerokopasmowej sieci w Podlaskiem jest już zaawansowana. Dziś (08.01.) na południe regionu z roboczą wizytą przyjechała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Sprawdzała postęp prac i chwaliła Podlaskie za ich tempo.

Nie mamy szybkich dróg, ale będziemy mieli szybki internet. Budowa sieci szerokopasmowej sieci w Podlaskiem jest już zaawansowana. Dziś (08.01.) na południe regionu z roboczą wizytą przyjechała wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Sprawdzała postęp prac i chwaliła Podlaskie za ich tempo.

fot. arch.
fot. arch.

Podziel się:   Więcej
Oprócz kawałka taśmy wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel z tej budowy do stolicy zawiezie też dobre wrażenia. Jak powiedziała Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju - Po raz pierwszy mam okazję widzieć na własne oczy jak przebiega proces inwestycyjny. Oglądać go na papierze, a oglądać go w rzeczywistości, w terenie to coś zupełnie innego - to jest po pierwsze, a po drugie - mam tutaj namacalny dowód na to, że te kilometry światłowodów rzeczywiście powstają. Powstają i to w szybkim tempie.

W tak zwanym obszarze inwestycyjnym D: Siemiatycze - Nurzec Stacja - Milejczyce - budowa sieci szerokopasmowego internetu ruszyła niespełna miesiąc temu. Wykonawca ułożył już piętnaście z trzydziestu zaplanowanych kilometrów rurociągu kablowego. Stanęła też pierwsza "szafa" dla urządzeń przyszłych operatorów sieci internetowej. Jak mówi Mariusz Korolczuk z Biatel Telekomunikacja - Na początku budujemy sam rurociąg, kable budujemy na samym końcu. W momencie, kiedy jest zbudowana cała infrastruktura rur, przygotowane szafy, które tutaj pokazywaliśmy, przygotowane punkty szkieletowe, możemy instalować kable światłowodowe.

To największa inwestycja w Europie. Wartość - ponad 250 milionów złotych. Za ułożenie tak zwanego szkieletu sieci szerokopasmowego internetu w Podlaskiem odpowiada pięć firm. Szkielet to trasa kabli światłowodowych. Będzie ich w regionie ponad tysiąc osiemset pięćdziesiąt kilometrów. Budowa sieci ma sprawić, że do końca 2015 roku ponad 90 procent mieszkańców województwa podlaskiego oraz wszystkie instytucje publiczne będą miały dostęp do szybkiego łącza. Jak powiedział Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego - Trudno było nakłonić operatora komercyjnego, który by chciał zainwestować swoje pieniądze. Środki unijne, które były tutaj zainwestowane pomogą nam przełamać tę barierę finansową, co ułatwi później prace operatorom i umożliwi zmniejszenie tego procenta wykluczenia cyfrowego.

Na dobrodziejstwa internetu z niecierpliowścią czekają mieszkańcy gminy Nurzec - Stacja. Z ponad czterech i pół tysiąca mieszkańców dostęp do globalnej sieci mają dziś nieliczni. Jak mówi Piotr Jaszczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja - Jak rozpoczynałem kadencję wójta myślałem o tym, żeby w jakiś sposób dla mieszkańców tej gminy doprowadzić do każdej zagrody internet. Uważam, że to jest podstawa naszego rozwoju - nie tylko dla mieszkańców, ale i dla firm, które są na terenie naszej gminy.

W budowie sieci szerokopasmowego internetu, oprócz Podlaskiego biorą jeszcze udział cztery inne województwa ze wschodniej części kraju. Ale to w Podlaskiem inwestycja jest dziś najbardziej zaawansowana. Jednocześnie trwają poszukiwania przyszłych operatórów sieci internetowej.

(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok