Strona główna » Białystok » Różne » Cyfryzacja telewizji

Cyfryzacja – pytania i odpowiedzi

Cyfryzacja – pytania i odpowiedzi Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się kwestie dotyczące wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące cię wątpliwości napisz do nas na adres: <i>internet.bialystok@tvp.pl</i>. Postaramy się wyjaśnić wszystkie pytania...

Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się kwestie dotyczące wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące cię wątpliwości napisz do nas na adres: internet.bialystok@tvp.pl. Postaramy się wyjaśnić wszystkie pytania...

fot.arch.
fot.arch.
Naziemna Telewizja Cyfrowa – pytania i odpowiedzi

1. Czym jest Naziemna Telewizja Cyfrowa?
Naziemna Telewizja Cyfrowa to przyszłość telewizji w Polsce. Telewizja nadawana cyfrowo drogą naziemną jest obecna już w większości krajów Europy. W Polsce – wprowadzana jest systematycznie od 2010 roku. W porównaniu do naziemnej telewizji analogowej – przekaz cyfrowy umożliwia odbiór o wiele większej liczby kanałów, ponadto w wysokiej jakości. Do końca 2013 roku sygnał analogowy zostanie wyłączony, dlatego tak ważne – wręcz obowiązkowe – jest przygotowanie się do odbioru NTC.

2. Ile kanałów jest dostępnych za pomocą Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

W tej chwili (kwiecień 2012) dostępnych cyfrowych kanałów naziemnych jest 13, a w przyszłości będzie ich znacznie więcej. Od 31 maja 2012 roku na terenie województwa podlaskiego w cyfrowej jakości będzie można oglądać: TVP1, TVP2, TVP BIAŁYSTOK (TVP INFO z pasmem regionalnym białostockiego ośrodka), TVP Info z pasmem WOT, ESKA TV, ATM Rozrywka, TTV, PoloTV, Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV PULS, TV6 i Polsat Sport News. W rejonie Białegostoku można także oglądać TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia.

3. Czym są Multipleksy (MUX-y)?

Multipleks to inaczej wiązka kanałów cyfrowych. Obecnie jeden program przesyłany do Państwa domów systemem analogowym zajmuje całą częstotliwość. Sygnał w formie cyfrowej pozwala wysłać ten sam program, w wysokiej jakości, ale zajmujący mniej miejsca. Dzięki temu na jednej częstotliwości można wysłać do ośmiu kanałów. Taka wiązka nazywa się MUX albo multipleks. Obecnie nadawane są sygnały trzech MUXów Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Po całkowitym wyłączeniu sygnału analogowego i zwolnieniu przez nie częstotliwości, planowane są włączenia kolejnych MUXów. Państwa odbiornik będzie odbierał wszystkie Multipleksy automatycznie, o ile będzie znajdował się w zasięgu ich sygnału.

4. Co muszę zrobić, żeby odbierać cyfrowy sygnał naziemny w swoim telewizorze?

By to zrobić należy przede wszystkim zapoznać się z instrukcją obsługi telewizora. Jeżeli odbiornik jest wyposażony w koder MPEG4 wystarczy wyszukać kanały cyfrowe. Jeżeli nie ma kodera MPEG4 – wówczas należy dokupić zewnętrzny dekoder SDB tuner DVB-T. Nie ma potrzeby kupowania nowego telewizora.

5. Mam wszystko, czego potrzebuje do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej, ale w telewizorze mam tylko kanały analogowe jak do tej pory. Co muszę naprawić?

Czynników wywołujących brak cyfrowego sygnału może być wiele np. złe podłączenie tunera DVB-T, złe ustawienie anteny lub przebywanie poza zasięgiem nadajnika NTC. Sygnał cyfrowy z danego nadajnika można odbierać na konkretnym obszarze – im dalej od nadajnika, tym antena umieszczona powinna być wyżej. Może się okazać, że trzeba na przykład skierować antenę na inny nadajnik, który położony jest bliżej. Najgorszy ze scenariuszy to taki, gdy miejsce, w którym chcecie Państwo odbierać Naziemną Telewizję Cyfrową okaże się tymczasowo tzw. „białą plamą”. Od 31 maja 2012 cyfrowy sygnał będzie docierał do 92 proc. gospodarstw w Polsce. Docelowo cały kraj zasięgiem obejmie do końca 2013 roku.
6. Mieszkam w bloku. Jak mogę korzystać z oferty Naziemnej Telewizji Cyfrowej?
Jeżeli do tej pory telewizja w bloku dostępna była za pomocą anteny zbiorczej umieszczonej na dachu budynku administrator budynku (wspólnota, niewielka spółdzielnia mieszkaniowa) powinien sprawdzić, czy antena jest przystosowana do odbioru cyfrowego sygnału. Większość z anten umieszczonych na blokach montowano jeszcze w ubiegłym wieku i nie są przystosowane do odbioru drogą naziemną cyfrowego sygnału. Zadaniem właściciela lub zarządcy budynku jest zapewnienie odpowiedniej sprawności technicznej systemów antenowych, tak aby mogły one umożliwić odbiór programów telewizyjnych w kontekście nadawanych naziemnie analogowo, jak i cyfrowo.
(szczegóły: http://www.transport.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1793033-p_1.htm)

Podpisanie umowy z operatorem, a co za tym idzie, konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów dotyczy wyłącznie tych mieszkańców, u których z przyczyn technicznych, np. ze względu na niekorzystną lokalizację, odbiór sygnału naziemnego jest niemożliwy.

Art. 43. ust. 1. ustawy o radiofonii i telewizji stwierdza, że operator rozprowadzający program, z wyłączeniem podmiotu rozprowadzającego program w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, jest obowiązany do rozprowadzania programów "Telewizja Polska I", "Telewizja Polska II" i jednego regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską S.A. oraz programów: Telewizji Polsat S.A., TVN S.A., Polskie Media S.A., Telewizję Puls Sp. z o.o. W przypadku operatora rozprowadzającego programy w sieciach telekomunikacyjnych innych niż wykorzystywane do rozpowszechniania rozsiewczego naziemnego lub rozsiewczego satelitarnego obowiązek rozprowadzania regionalnego programu telewizyjnego dotyczy regionalnego programu telewizyjnego właściwego dla danego obszaru. W celu usunięcia wątpliwości dotyczących wykonywania obowiązku rozprowadzania programów wymienionych w art. 43. ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji oraz w związku z praktyką oferowania przez operatorów pakietów o różnej zawartości programowej a tym samym zróżnicowanych cenowo, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w dniu 17 listopada 2011 r. zajęła Stanowisko, w którym, informuje, że programy określone w art. 43. ust. 1 ustawy powinny być dostępne w każdym oferowanym przez operatora pakiecie. Nie jest konieczne umieszczanie wymienionych wyżej programów w pakietach droższych lub pakietach tematycznych typu „premium” w przypadku, jeżeli możliwość nabycia tych pakietów jest uzależniona przez operatora od wcześniejszego nabycia przez abonenta pakietu tańszego (np. podstawowego) zawierającego programy określone w art. 43. ust. 1 ustawy. Tekst Stanowiska KRRiT z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie interpretacji art. 43. ust 1 ustawy o radiofonii i telewizji jest dostępny na stronie: http://www.krrit.gov.pl/krrit/informacje-o-krrit/stanowiska/.
Ustawa nie nakłada na operatora obowiązku bezpłatnego oferowania jakichkolwiek usług. Ustawa o radiofonii i telewizji nie nakłada na operatora obowiązku wprowadzania do oferty wszystkich programów rozpowszechnianych w naziemnej telewizji cyfrowej. Nie uzależnia obowiązku wynikającego z art. 43. ust. 1 od harmonogramu wdrażania MUX 1, MUX 2 oraz MUX 3. Nie określa technologii w jakiej ma być rozprowadzany program, a także nie ogranicza obowiązku rozprowadzania programów określonych w art. 43. ust. 1 ustawy jedynie do terenu, na którym program był dostępny w sposób analogowy naziemny w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. Nr 153, poz. 903). W bloku mieszkalnym – do odbioru pozostałych kanałów Naziemnej Telewizji Cyfrowej, w przypadku niedalekiej odległości od nadajników (obecnie jedynie w regionie Białegostoku i Suwałk) można też spróbować wykorzystać antenę pokojową.
7. Mieszkam w domu jednorodzinnym, czy mogę zrezygnować z „talerza” i zakupionej platformy cyfrowej i nadal oglądać programy Telewizji Polskiej i telewizji komercyjnych?
Taka decyzja jest Państwa indywidualnym wyborem i zależy od tego ile i jakie kanały chcecie oglądać. Na platformach satelitarnych dostępne są setki kanałów. Natomiast Naziemna Telewizja Cyfrowa już wkrótce będzie oferować 19 kanałów, w tym kanały TVP1 o TVP2 będą nadawane w jakości HD (High Definition). Za pośrednictwem Naziemnej Telewizji Cyfromej łatwo tez można będzie oglądać miejscowy kanał regionalny TVP (w naszym przypadku TVP Białystok w ramach TVP INfo), który niedostępny jest na satelitarnych platformach cyfrowych.

8. Ile kosztuje tuner do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej?
Najtańsze tunery DVB-T umożliwiające korzystanie w pełni z usług oferowanych przez Naziemną Telewizję Cyfrową kosztują w granicach 80 złotych. Droższe są te wyposażone np. w dysk twardy, umożliwiający nagrywanie programów.

9. Czy potrzebuję specjalnej anteny do odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej?
W sytuacji, gdy obecnie sygnał analogowy dociera do Państwa domu z zakłóceniami (szumy, śnieżenie) zaleca się wymianę anteny na nową o szerszym paśmie, by bez problemu odbierać sygnał cyfrowy. W większości przypadków wystarczy ta antena, z której korzystacie obecnie, a już na pewno w żadnym wypadku – nie trzeba kupować anteny satelitarnej, by odbierać Naziemną Telewizję Cyfrową.

10. Czy za Naziemną Telewizję Cyfrową trzeba płacić?
Naziemna Telewizja Cyfrowa jest całkowicie bezpłatna. By odbierać kanały w cyfrowej jakości nie trzeba podpisywać żadnej umowy abonamentowej. Jedyne koszty, które ewentualnie trzeba ponieść to dostosowanie sprzętu do odbioru sygnału cyfrowego drogą naziemną (telewizor z dekoderem MPEG4, tuner DVB-T, antena).
Aby odbierać Naziemną Telewizję Cyfrową w swoim domu potrzebne jest urządzenie wyposażone w koder MPEG 4. Koder ten pozwala na rozpakowanie wiązki kanałów tzw. Multipleksu, na którym umieszczono kilka programów.
W chwili obecnej wszystkie nowe telewizory będące w sprzedaży są fabrycznie wyposażone w ten kodek. Czy i Państwa telewizor go posiada można to sprawdzić w instrukcji.
11. Jak zainstalować w moim telewizorze odbiór programów NTC?

Wersja dla posiadaczy telewizora z koderem MPEG4.
Tu sprawa jest prosta. O ile do tej pory odbierali Państwo bez problemu sygnał telewizji analogowej, wystarczy w MENU telewizora wybrać opcję INSTALACJA po czym wyszukać kanały cyfrowe (nazwa opcji może różnić się w zależności od modelu telewizora). W zależności od tego w zasięgu jakich nadaików się państwo znajdują będą mogli Państwo oglądać określone kanały – już teraz albo za kilka miesięcy dostępne na waszym terenie. Jeżeli do tej pory nie mogli Państwo odbierać sygnału analogowego, bo tam najzwyczajniej nie docierał, a mają Państwo telewizor z koderem MPEG4 to teraz – naziemną drogą – otrzymają Państwo sygnał cyfrowy. Naziemna Telewizja Cyfrowa sprawi, że programy Telewizji Polskiej, a także stacji komercyjnych trafią do 98 proc. mieszkańców kraju.

Wersja dla posiadaczy telewizora bez kodera MPEG4.
W przypadku, gdy telewizor w Państwa domu nie posiada kodera MPEG4 chcąc odbierać Naziemną Telewizję Cyfrową muszą Państwo wyposażyć się w zewnętrzne urządzenie, tzw. tuner DVB-T. Cena takiego urządzenia, w podstawowej wersji, zaczyna się już w granicach 80-90 złotych. Są oczywiście droższe tunery wyposażone np. w dysk twardy pozwalający na nagrywanie programów nadawanych cyfrową drogą naziemną. Dla Państwa komfortu, by sygnał cyfrowy zawsze docierał do Państwa domu, można wyposażyć się w nową antenę przygotowaną do odbioru cyfrowego sygnału. Nowa antena jest wskazana zwłaszcza wtedy, gdy Państwa dom znajduje się w znacznej odległości od nadajnika. Nową, bądź starą antenę należy podłączyć kablem antenowym do wejścia antenowego z tyłu tunera DVB-T. W zależności od modelu tunera i Państwa telewizora – oba urządzenia należy połączyć kablem EURO lub HDMI (wejścia z tyłu). Po połączeniu urządzeń należy włączyć tuner do prądu i uruchomić. Dalej postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia (o ile jest). Jeśli takiej instrukcji brakuje najprawdopodobniej wystarczy w MENU telewizora wybrać opcję wyszukiwania programów. Telewizor sam powinien wyszukać odpowiednie kanały i zapisać je w pamięci.