• Wersja do druku
  • -AA+A

Leśne zwierzęta idą w szkodę na polach

18:40, 03.05.2011
Leśne zwierzęta idą w szkodę na polach Wiosna to czas wielu niezapowiedzianych wizyt - niekoniecznie mile widzianych - gości na polach i łąkach. Szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną to prawdziwa plaga. A odszkodowania wypłacane z tego tytułu przez koła łowieckie nie zawsze pokrywają rzeczywiste straty, co doprowadza do wielu konfliktów między gospodarzami a myśliwymi. Na razie rolnikom pozostaje czekać na nowelizację ustawy o prawie łowieckim, by wilk był syty, a owca cała.

Wiosna to czas wielu niezapowiedzianych wizyt - niekoniecznie mile widzianych - gości na polach i łąkach. Szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną to prawdziwa plaga. A odszkodowania wypłacane z tego tytułu przez koła łowieckie nie zawsze pokrywają rzeczywiste straty, co doprowadza do wielu konfliktów między gospodarzami a myśliwymi. Na razie rolnikom pozostaje czekać na nowelizację ustawy o prawie łowieckim, by wilk był syty, a owca cała.


Podziel się:   Więcej
Zniszczony rzepak i zryte pastwiska - wielu gospodarzy już się przekonało, że nic dobrego z sąsiedztwa pól z lasami, a co za tym idzie z jego mieszkańcami, nie wynika. Jelenie stratowały rzepak Ryszarda Kaczmarka w stu procentach. Musiał zaorać pole. Poniosłem ogromne straty. Rzepak był opryskany, więc byłem zmuszony odpowiednio dobrać roślinę do oprysku, musiało był pole przeorane, przesiane - mówi rolnik z Ryszewa.

Podobne problemy ma coraz więcej rolników z terenów sąsiadujących z dużymi kompleksami leśnymi. Gospodarze, którzy ponieśli szkody wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny mogą kierować roszczenia do kół łowieckich. Według prawa łowieckiego oraz rozporządzenia ministra środowiska, oszacowanie strat, a następnie wypłata odszkodowania za zniszczenia spowodowane przez zwierzynę leśną są ich obowiązkiem. Obowiązkiem, który budzi wiele kontrowersji. Dopóki będzie taka sytuacja, że wysokość odszkodowania będzie wyznaczała strona zainteresowana, to nie będzie dobrze! Szacunku szkód powinni dokonywać niezależni. A trzeba pamiętać, że pola dla rolników to warsztat pracy, źródło utrzymania - podkreśla Józefa Błajet z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Ostatecznym rozwiązaniem sporu, jeśli taki wynika podczas określania strat, nierzadko zajmuje się sąd. Rolnik może też zaskarżyć wysokość przyznanego odszkodowania do gminnej służby rolnej, a także Izby Rolniczej. Na razie gotowego rozwiązania problemu nie ma. Prawo łowieckie zostało znowelizowane, ale wprowadzone zmiany, choć korzystne dla gospodarzy, są niewielkie.
Maria Sikorska