• Wersja do druku
  • -AA+A

Jest przetarg na obwodnicę Inowrocławia

14:22, 05.12.2013
Jest przetarg na obwodnicę Inowrocławia Będzie miała 19 km długości i odciąży ruch pojazdów w centrum miasta. Wschodnia obwodnica Inowrocławia rodziła się w bólach przez wiele lat. Dłużej nie można było czekać - hałas i rosnące zanieczyszczenie środowiska zaczęły zagrażać miastu, jako uzdrowisku. W środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę trasy.

Będzie miała 19 km długości i odciąży ruch pojazdów w centrum miasta. Wschodnia obwodnica Inowrocławia rodziła się w bólach przez wiele lat. Dłużej nie można było czekać - hałas i rosnące zanieczyszczenie środowiska zaczęły zagrażać miastu, jako uzdrowisku. W środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę trasy.


Podziel się:   Więcej
- Dzisiaj w Inowrocławiu możemy świętować, cieszyć się. Święta zawitały szybciej do nas – cieszy się prezydent Ryszard Brejza. A to za sprawą obwodnicy - najważniejszej inwestycji w Inowrocławiu, o którą władze miasta i sami mieszkańcy walczyli od 11 lat. W środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na jej budowę. - Pomogła nam determinacja, konsekwencja w działaniu, życzliwość, z jaką się spotykaliśmy ze strony mieszkańców Inowrocławia, jak i wielu różnych środowisk spoza Inowrocławia – przyznaje prezydent miasta.

Przez centrum Inowrocławia w ciągu doby przejeżdża blisko 21 tys. pojazdów. Jeśli część samochodów skierowanych zostanie na obwodnicę, zmniejszy się natężenie hałasu, a w powietrzu będzie nawet od 30 do 50 proc. spalin mniej. To ważne nie tylko dla mieszkańców, ale i kuracjuszy, którzy korzystają z inowrocławskiego uzdrowiska. - Tu tak około godz. 15.00 to kolejka od dworca jest. Nie można przejść nawet przez jezdnię. Dlatego obwodnica koniecznie jest potrzebna – mówi jeden kuracjuszy. - Wszystko idzie przez centrum naszego miasta, że te budynki wytrzymują! To jest bardzo pilna sprawa – dodaje inny mieszkaniec Inowrocławia.

To będzie ogromna inwestycja, porównywana do budowy autostrady. Mieszkańców okolic Inowrocławia czekają duże zmiany. Wiele budynków zostanie wyburzonych, zmodernizowana będzie sieć wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna, powstaną ekrany akustyczne, wiele drzew przesadzonych zostanie w inne miejsce. - Droga będzie miała 19 km długości, po dwa pasy w każdym kierunku, będzie trasa posiadała węzły drogowe Latkowo, Jacewo i Tupadły – wylicza Tomasz Okoński, rzecznik prasowy GDDKiA, Oddział w Bydgoszczy.

Według harmonogramu prac budowlanych, umowy z wykonawcami podpisane zostaną w przyszłym roku. Najpóźniej za pięć lat obwodnicą Inowrocławia przejadą pierwsi kierowcy. Na razie nie wiadomo, kiedy powstanie brakujący 15-kilometrowy odcinek Inowrocław-Bydgoszcz, między drogami krajowymi nr 15 i 25.

Iwona Komisarek

 
 
 
...