• Wersja do druku
  • -AA+A

"Policja z Sępólna odblokuje ci kompa za 200 zł." Ale to nie policja, tylko oszust internetowy

19:37, 23.10.2012
"Policja z Sępólna odblokuje ci kompa za 200 zł." Ale to nie policja, tylko oszust internetowy "Twój komputer został zablokowany przez Departament Cyberprzestępczości Policji w Sępólnie Krajeńskim" - taki komunikat wyświetlił się na monitorach kilkuset osób z całej Polski. - To komputerowy wirus, a osoba, która go stworzyła, próbuje wyłudzić pieniądze - ostrzegają funkcjonariusze.

"Twój komputer został zablokowany przez Departament Cyberprzestępczości Policji w Sępólnie Krajeńskim" - taki komunikat wyświetlił się na monitorach kilkuset osób z całej Polski. - To komputerowy wirus, a osoba, która go stworzyła, próbuje wyłudzić pieniądze - ostrzegają funkcjonariusze.

Taki komunikat pojawia się na monitorach zainfekowanych komputeró
Taki komunikat pojawia się na monitorach zainfekowanych komputeró

Podziel się:   Więcej
Kilkanaście telefonów dziennie odbierają policjanci z Sępólna od osób z całej Polski, u których na komputerach wyświetlił się komunikat, że „komputer został zablokowany". Pojawia się również instrukcja, jak go odblokować - trzeba zapłać 200 zł. – Proszę nic nie płacić, to jest oszustwo – ostrzegają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim.

Hakerzy podszywają się pod policjantów z Departamentu Cyberprzestępczości KPP z Sępólna Krajeńskiego. Pojawia się logo komendy i zdjęcie policjanta. - Oczywiście jest to bezprawne wykorzystanie wizerunku policji. Wszystkich przestrzegamy, że to jest oszustwo i że osoby, które to robią chcą wyłudzić pieniądze – zaznacza kom. Lech Zajączkowski, oficer prasowy KPP w Sępólnie Krajeńskim.

Internetowi oszuści piszą w fałszywym komunikacie, że komputer został zablokowany z powodu naruszenia praw autorskich oraz rozpowszechnianie materiałów pornograficznych. Dodają również, że właściciel komputera może trafić nawet do więzienia. To oczywiście nieprawda. To oszustom grozi 8 lat więzienia.

Wirus, który stworzyli, nie wyrządza szkód w komputerze. Jeśli nie potrafimy go sami usunąć, zrobi to każdy informatyk. Najważniejsze jest jednak to, by dobrze zabezpieczyć sprzęt komputerowy. - Przede wszystkim zabezpieczenie polega na aktualizacji systemu operacyjnego, który jest na komputerze, na aktualnym programie antywirusowym, ale jest bezpieczne świadome korzystanie z witryn – wyjaśnia Przemysław Kilanowski, kierownik serwisu firmy informatycznej.

Bo groźne wirusy, mogą ukrywać się pod różną postacią. - Użytkownik ściąga jakiś film, a pod nim podszyta jest aplikacja szkodliwa, która infekuje komputer, a jeśli on jest podłączony do sieci, to może zainfekować wszystkie pozostałe – tłumaczy Piotr Żygowski, student informatyki UKW w Bydgoszczy.

”A zainfekowany wirusami komputer jest jak dom z otwartymi drzwiami” - mówią informatycy. Hakerzy mogą wtedy bez większych problemów zmienić np. hasła poczty elektronicznej czy hasło dostępu do konta bankowego.

Magdalena Niewęgłowska

 
 
 
...