• Wersja do druku
  • -AA+A

Wiceminister przekonywał do 6-latków w szkołach

18:45, 07.03.2014
Wiceminister przekonywał do 6-latków w szkołach Szkoły mają być przyjazne i są przygotowane na przyjęcie sześciolatków - zapewniał w Bydgoszczy wiceminister edukacji narodowej. Asystent nauczyciela, czy bezpłatne podręczniki - to nowe projekty, które mają ułatwiać dzieciom funkcjonowanie w szkole. Tymczasem wielu rodziców wciąż nie jest przekonanych, że sześcioletnie dziecko jest gotowe na rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie.

Szkoły mają być przyjazne i są przygotowane na przyjęcie sześciolatków - zapewniał w Bydgoszczy wiceminister edukacji narodowej. Asystent nauczyciela, czy bezpłatne podręczniki - to nowe projekty, które mają ułatwiać dzieciom funkcjonowanie w szkole. Tymczasem wielu rodziców wciąż nie jest przekonanych, że sześcioletnie dziecko jest gotowe na rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie.

6-latki mają pójść do szkoły już we wrześniu
6-latki mają pójść do szkoły już we wrześniu

Podziel się:   Więcej
Przygoda szkolna tych dzieci zaczęła się kilka miesięcy temu, dziś radzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami, choć przychodzili do pierwszej klasy nie bez obaw. - Bałam się, że jak tylko zrobimy „yyy”, to da ostrzeżenie, ale tak wcale nie było - mówi mała Kaja. - Lubię szkołę dlatego, że są fajne zadania - dodaje Mateusz.

Przyjazne, przygotowane także do zabawy sale lekcyjne, specjalne kąciki dla dzieci, wydzielone dla najmłodszych miejsce w stołówce, a także zupełnie nowy plac zabaw - to wszystko sprawia, że dzieci nie czują wielkiej różnicy w zamianie przedszkola na szkołę. Tylko do bydgoskich szkół w związku z obowiązkiem rozpoczęcia nauki wszystkich sześciolatków urodzonych w pierwszej połowie 2008 roku trafi w nowym roku szkolnym o ponad tysiąc dzieci więcej. - Dbamy o to już od kilku lat, każdego rok już kilkanaścioro takich dzieci, więc dbamy o to już od dawna - zapewnia Dorota Barca wicedyrektor SP 14 w Bydgoszczy. -Zostało zaadoptowanych sporo nowych sal, pomieszczeń, mieszkań służbowych, znaczna część szkół ma już te pomieszczenia przygotowane, a te które zgłaszają nam jeszcze potrzeby umeblowania, przygotowania sal, otrzymują pieniądze dodatkowe z urzędu miasta - deklaruje Iwona Waszkiewicz, dyrektor wydziału edukacji UM w Bydgoszczy.

Przygotowana jest szkoła, przygotowani są także nauczyciele. Wychowawcy nie mają wątpliwości, że sześciolatki w szkole poradzą sobie nie gorzej niż ich starsi koledzy. Wątpliwości ma jednak wielu rodziców. O zatrzymanie procesu obniżania wieku szkolnego walczy ich już około 800 tysięcy w kraju. I właśnie z myślą o obawach zgłaszanych przez rodziców tworzona jest zmiana ustawy o systemie oświaty, w której nowością mają być między innymi asystenci nauczycieli. - Aby wspierał i wspomagał nauczyciela w procesie dydaktycznym, wychowawczym i opiekuńczym szkoły - mówi poseł PO Domicela Kopaczewska.

Asystent miałby wspomagać, ale nie zastąpić nauczyciela. To, co zmieniono już w związku z obawami rodziców to między innymi oddzielne klasy dla uczniów sześcioletnich w szkołach gdzie tworzona jest więcej niż jedna klasa pierwsza, a także liczebność tych klas. - By te klasy pierwsze nie były przeładowane, by to nie były klasy trzydziesto-, trzydziestodwuosobowe. Stąd także poprawka do ustawy o systemie oświaty, która konkretnie mówi o tym, że pierwsza klasa szkoły podstawowej ma być tak samo liczna jak oddział przedszkolny - tłumaczy Przemysław Krzyżanowski, sekretarz stanu w MEN.

Od nowego roku szkolnego ministerstwo planuje także wprowadzenie darmowych podręczników dla wszystkich najmłodszych uczniów. O tym, że dzieci mają prawo do dobrej szkoły wiceminister rozmawiał także z nauczycielami i dyrektorami szkół w Szubinie podczas Forum Edukacyjnego.
Daria Kazuła
 
 
 
...