• Wersja do druku
  • -AA+A

Gigantyczna dynia rośnie pod Radziejowem

19:50, 06.09.2010
Gigantyczna dynia rośnie pod Radziejowem Pomarańczowa, zielona lub biała. Lubi słońce. Ale to w nocy najszybciej przybiera na wadze. Mowa o... dyni. Niespotykanych rozmiarów okaz wyhodował rolnik z Kaczewa.

Pomarańczowa, zielona lub biała. Lubi słońce. Ale to w nocy najszybciej przybiera na wadze. Mowa o... dyni. Niespotykanych rozmiarów okaz wyhodował rolnik z Kaczewa.

Dynia waży dziś 300 kg!
Dynia waży dziś 300 kg!

Podziel się:   Więcej

Na taki okaz trzeba było czekać od wczesnej wiosny. Jakub Wardęcki zasiał dynię już w marcu. Każdego dnia młody rolnik dogląda warzywo. Jak mówi, to jego ogrodowa pupilka. - Mamy ogród warzywny na potrzeby domu. Uprawiamy maliny, marchewki, buraczki, wszystko, co lubimy. Ja zawsze lubiłem dynie – opowiada Wardęcki.

Wypielęgnowana dynia waży blisko 300 kg. W sprzyjających warunkach przybiera nawet dziesięć kilogramów dziennie! - Jest kilka trików, żeby ta dynia tak urosła. Po prostu staram się jej pomagać cały czas. Zapewniam jej optymalne warunki - dodaje.

A to przede wszystkim żyzna gleba, słońce i umiarkowane podlewanie.

Okaz z Kaczewa wzbudza podziw okolicznych mieszkańców; można wręcz powiedzieć, że dynia stała się lokalną gwiazdą. - Zapraszani goście często zdjęcia sobie robią z nią – zdradza Iwona Sławińska.

Wrzesień i październik dynia spędzi jeszcze w ogrodzie, później nadejdzie czas przetworów, bo - jak mówią gospodynie - to warzywo cieszy nie tylko oko, ale również podniebienie. - Można ją przygotować w occie, plackach, zupie, zapiekance – wylicza Alicja Wardęcka.

Jak zapewnia Pan Jakub, jego dynię będą mogli spróbować goście podczas uczty weselnej.

Monika Kamińska