• Wersja do druku
  • -AA+A

Największy instrument dęty zagrał w filharmonii

18:39, 08.02.2011
Największy instrument dęty zagrał w filharmonii To największy instrument dęty w Europie, którego dźwięk roznosi się nawet na odległość 10 km. Mowa o rogu alpejskim- tradycyjnym instrumencie szwajcarskich pasterzy. We wtorek zabrzmiał on w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, za sprawą Carlo Torlontano.

To największy instrument dęty w Europie, którego dźwięk roznosi się nawet na odległość 10 km. Mowa o rogu alpejskim- tradycyjnym instrumencie szwajcarskich pasterzy. We wtorek zabrzmiał on w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, za sprawą Carlo Torlontano.

Róg alpejski w FIlharmonii Pomorskiej
Róg alpejski w FIlharmonii Pomorskiej

Podziel się:   Więcej
Światowej sławy włoski wirtuoz grający na rogu od lat stara się wprowadzić do sal koncertowych instrument znany dotąd głównie z przekazywania sygnałów przez pasterzy w alpejskich dolinach. Róg alpejski, osiąga rozmiar nawet kilku metrów. Instrument zazwyczaj składa się z kilku części. Budowany jest z drewna jodłowego. Drzewa te rosnąc na zboczach gór, wyginają się pod wpływem wiatru, stąd róg ma specyficzny, łukowato zgięty kształt. Róg, znany w wielu regionach świata m.in. w Tybecie, najbardziej rozpowszechnił się w Szwajcarii. Instrument początkowo używany przez pasterzy, dziś coraz częściej można oglądać na scenach filharmonii czy klubów jazzowych.
Katarzyna Skrzypiec