• Wersja do druku
  • -AA+A

Od pół wieku szkolą elitę lotnictwa w Inowrocławiu

18:45, 18.05.2013
Od pół wieku szkolą elitę lotnictwa w Inowrocławiu To najstarsza i jedna z najbardziej zasłużonych jednostek śmigłowców w kraju. 56. baza lotnicza w Inowrocławiu świętuje 50. rocznicę powstania. Z tej okazji żołnierze inowrocławskiego garnizonu otworzyli dla wszystkich swoje bramy. Były pokazy lotnicze. Nie zabrakło też nagród i awansów. Podczas uroczystości przywitano także żołnierzy z kolejnej zmiany w Afganistanie.

To najstarsza i jedna z najbardziej zasłużonych jednostek śmigłowców w kraju. 56. baza lotnicza w Inowrocławiu świętuje 50. rocznicę powstania. Z tej okazji żołnierze inowrocławskiego garnizonu otworzyli dla wszystkich swoje bramy. Były pokazy lotnicze. Nie zabrakło też nagród i awansów. Podczas uroczystości przywitano także żołnierzy z kolejnej zmiany w Afganistanie.

Śmiegłowiec z bazy w Inowrocławiu
Śmiegłowiec z bazy w Inowrocławiu

Podziel się:   Więcej
To elita polskiego lotnictwa wojskowego. Piloci z 56. Bazy lotniczej w Inowrocławiu uznawani są za najbardziej doświadczonych lotników w polskiej armii. Od kilku lat swoje umiejętności z najlepszymi na świecie konfrontują m.in. w Hiszpanii i Francji. - Na pewno pod względem pilotażowym dorównujemy pilotom zachodnim, wschodnim czy jakimkolwiek - mówi pilot mjr Mateusz Szymański.

Lotnicy od 50 lat szkolą się tu - w bazie w Inowrocławiu. To najstarsza jednostka śmigłowców w Polsce i właśnie świętuje kolejną rocznicę swojego powstania. - Wszystkich napawa duma, że możemy zaprezentować to, co potrafimy. Nie każdy wie co robimy i nie zawsze nas widać. Działamy cicho, spokojnie, nie widać nas na zewnątrz, jednak cały czas się szkolimy - podkreśla płk Zbigniew Musiał, dowódca 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu.

Uroczystości były okazją do odznaczeń i awansów. W trakcie obchodów powitano także inowrocławskich żołnierzy z XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Niektórzy z nich za swoją służbę zapłacili wysoką cenę - Pan Arkadiusz Żurkowski po zaledwie dwóch tygodniach spędzonych na misji stracił nogę. - Pamiętam tylko, że kule świstały w Śmigłowcu, bo przelatywały przez poszycie i dostałem w nogę. I już nic nie pamiętam w tym momencie - wspomina żołnierz z Inowrocławia.

50 rocznica powstania bazy w Inowrocławiu stała się także okazją do prezentacji sprzętu wojskowego. Podczas uroczystej defilady i wojskowych manewrów można było zobaczyć jedne z najnowocześniejszych śmigłowców w polskiej armii. Baza w Inowrocławiu jako jedyna w kraju dysponuje 4 nowoczesnymi śmigłowcami "Głuszec".
Łukasz Goniak
 
 
 
...