• Wersja do druku
  • -AA+A

Przeszła trąba i poczyniła wielkie straty

18:36, 20.07.2010
Przeszła trąba i poczyniła wielkie straty Zniszczone budynki, poprzewracane drzewa - to wynik przejścia trąby powietrznej przez Jordanowo w gminie Złotniki Kujawskie. Nikt z mieszkańców nie spodziewał się, że może dojść do kataklizmu. Teraz pozostał obraz po wichurze, a mieszkańcy liczą na pomoc.

Zniszczone budynki, poprzewracane drzewa - to wynik przejścia trąby powietrznej przez Jordanowo w gminie Złotniki Kujawskie. Nikt z mieszkańców nie spodziewał się, że może dojść do kataklizmu. Teraz pozostał obraz po wichurze, a mieszkańcy liczą na pomoc.

Trąba zrywała dachy, przewracała ściany budynków
Trąba zrywała dachy, przewracała ściany budynków

Podziel się:   Więcej

- Chmura wody, dużo wiatru, zawirowania z każdej strony, drzewa pękały jak zapałki – opowiada Maciej Oracz, sołtys Jordanowa. Tego żywiołu długo nie zapomną mieszkańcy Jordanowa.

Janusz Balcerowski w niespełna 10 minut stracił altanę, także garaż, w którym na co dzień parkuje samochód i traktor. Przed nawałnicą schował się z altany do domu i... cudem uszedł z życiem. - Mnie się tam nic złego nie stało. Mam trochę pokaleczone ręce: szyby mi je pocięły - mówi.

Pół godziny po przejściu przez wioskę trąby powietrznej, na podwórku zostały tylko porozrzucane przez wiatr deski i papa. W domu nie było prądu, z okien wyleciały szyby, a podłogi zalał deszcz.

Podobne spustoszenie wyrządził żywioł w gospodarstwie Marii Dembek. Tylko gruz pozostał po blisko 30-letniej stodole. Przetrwała wiele nawałnic. Tym razem rozsypała się jak domek z kart. - Mam nadzieję, że uda nam się odzyskać trochę tych materiałów, oczyścić i wykorzystać. Zobaczymy, jak to dalej pójdzie - mówi.

Żywioł poważnie zniszczył pięć gospodarstw. Wójt zapewnia, że żadnego z poszkodowanych rolników nie zostawi w potrzebie. – Pomożemy, dostarczając drzewo, może trochę suporeksu i inne środki, które będziemy mogli zaoferować – deklaruje Henryk Styrna, wójt gminy Złotniki Kujawskie.

Choć takie gwałtowne zjawiska kojarzą się przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi, to jednak nie są niczym nadzwyczajnym w Polsce. Już w 1931 roku, w okolicach Lublina, trąba wywróciła załadowane wagony towarowe. Wtedy prędkość wiatru oszacowano na ponad 300 km/h!

Co roku również na Kujawach i Pomorzu obserwuje się trąby powietrzne. Przed dwoma laty trąba zniszczyła domy w okolicach Grudziądza. Wtedy bez dachu nad głową pozostały 22 osoby.

Kamila Zroślak