• Wersja do druku
  • -AA+A

Remont zapory we Włocławku coraz bliżej

21:03, 19.12.2012
Remont zapory we Włocławku coraz bliżej Ponad 160 mln zł będzie kosztowała modernizacja stopnia wodnego we Włocławku. Będzie to pierwszy od 40 lat, czyli od początku istnienia zapory, remont generalny. Dzięki pracom ma się poprawić jej stan techniczny, ale również bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. W środę we Włocławku podpisano umowę na dofinansowanie projektu.

Ponad 160 mln zł będzie kosztowała modernizacja stopnia wodnego we Włocławku. Będzie to pierwszy od 40 lat, czyli od początku istnienia zapory, remont generalny. Dzięki pracom ma się poprawić jej stan techniczny, ale również bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. W środę we Włocławku podpisano umowę na dofinansowanie projektu.


Podziel się:   Więcej
Włocławska zapora najlepsza lata ma już za sobą. Wybudowana w 1970 roku miała być jednym z elementów kaskady dolnej Wisły lecz z powodu braku pieniędzy pozostałych zapór nigdy nie wybudowano. - Stosowane wówczas technologie wykonawstwa czy upływ czasu spowodował, że stan techniczny zapory ziemnej odbiega od tego, jaki powinien być. Jest niezadowalający i musimy wykonać szereg prac, które przywrócą ten stan techniczny, poprawią bezpieczeństwo tego obiektu - tłumaczy Leszek Bagiński, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Remont ma objąć m.in. poprawę stanu zagęszczenia korpusu i podłoża zapory. Rozbudowany ma zostać również system pomiarowo kontrolny stopnia. Jednym słowem, znacznie poprawi się jej stan techniczny. - Modernizacja zapory we Włocławku pozwala na to, żeby zwiększyć możliwości retencyjne zbiornika włocławskiego, czyli zmniejszyć zagrożenie powodziowe mieszkańców, żyjących poniżej Włocławka - wyjaśnia Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Całość inwestycji to blisko 160 mln zł. Aż 90 mln pochodzić będzie z unijnego Funduszu Spójności. Podpisanie umowy oznacza także w praktyce rozpoczęcie generalnego remontu zapory. - Umowa, która spowoduję, że kolejna wielka transza pieniędzy pojawi się we Włocławku; pieniędzy, które zostały przeznaczone z budżetu państwa i które zostaną zainwestowane w poprawę infrastruktury przeciwpowodziowej - mówi Marek Wojtkowski, poseł Platformy Obywatelskiej.

W ramach projektu przebudowana ma zostać również przepławka dla ryb dzięki czemu zmniejszyć się problem ich migracji. Prace mają zakończyć się w połowie 2015 roku.

Bartosz Wiśniewski

 
 
 
...