• Wersja do druku
  • -AA+A

Zobaczyć problemy osób niewidomych

17:19, 10.03.2011
Zobaczyć problemy osób niewidomych Nie widzą, ale mimo to są aktywni. Stawiają czoła trudnościom, choć rzeczywistość im tego nie ułatwia. Zobaczyć problemy osób niewidomych to główne założenie, rozpoczynających się właśnie, obchodów 60-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych i 65-lecie Krajowego Ruchu Niewidomych.

Nie widzą, ale mimo to są aktywni. Stawiają czoła trudnościom, choć rzeczywistość im tego nie ułatwia. Zobaczyć problemy osób niewidomych to główne założenie, rozpoczynających się właśnie, obchodów 60-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych i 65-lecie Krajowego Ruchu Niewidomych.


Podziel się:   Więcej
Widzą jak przez mgłę lub wcale. Choć życie ich nie rozpieszcza, oni nie poddają się. Przemysław Cackowski jest muzykiem, Nie widzi od trzech3 lat. - Trudności są: od wchodzenia do autobusu, po mentalne - ocenia.

Największym szczęściem jest widzieć szczęście w nieszczęściu. - Bóg mi zabrał wzrok, ale pokazał, co innego. Nie mam prawa narzekać – wyznaje Jan Makowiecki, rzeźbiarz.

Zasłona ciemności to jednak często bariera nie do przejścia. Utrudniona komunikacja, nieprzystosowane pomoce naukowe, wysokie bezrobocie - tak wygląda życie osób niewidomych i niedowidzących. - Każdy ociemniały może trafić do nas i może zacząć się uczyć, jak żyć w nowej rzeczywistości – przekonuje Jerzy Deja, prezes Polskiego Związku Niewidomych Oddział w Bydgoszczy.

Okrągły jubileusz związku to okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy osób niewidomych. Nowe miejsca pracy i łatwiejszy dostęp do dóbr kultury to tegoroczne założenia. Podczas inauguracji z niewidomymi spotkali się przedstawiciele władz miasta, kultury i mediów. - Staramy się tym osobom pomagać, żeby byli w miarę samodzielni, niezależni - przyznaje Zbigniew Terpiłłowski, dyrektor Ośrodka Rehabilitacji Szkolenia PZN w Bydgoszczy.

Co roku blisko 4 tys. osób traci wzrok. W Kujawsko-Pomorskim liczbę niewidomych szacuje się na 7 tys. osób, a w Polsce – na 100 tys.

Anna Pryłowska