• Wersja do druku
  • -AA+A

Do dentysty nocą nie dostaniesz się w Bydgoszczy

18:44, 14.10.2011
Do dentysty nocą nie dostaniesz się w Bydgoszczy Co zrobić w środku nocy z bolącym zębem? Poszukać stomatologa? Nie w Bydgoszczy, a w każdym razie - nie po północy. Od kilku miesięcy jedna z przychodni zdecydowała się pełnić całodobowe dyżury świąteczne i weekendowe. Ale w tygodniu gabinet czynny jest tylko do 24. A zęby potrafią boleć przez całą noc, o czym boleśnie przekonała się pani Monika z Borówna.

Co zrobić w środku nocy z bolącym zębem? Poszukać stomatologa? Nie w Bydgoszczy, a w każdym razie - nie po północy. Od kilku miesięcy jedna z przychodni zdecydowała się pełnić całodobowe dyżury świąteczne i weekendowe. Ale w tygodniu gabinet czynny jest tylko do 24. A zęby potrafią boleć przez całą noc, o czym boleśnie przekonała się pani Monika z Borówna.

To przychodnia, która pełni całodobowe dyżury
To przychodnia, która pełni całodobowe dyżury

Podziel się:   Więcej
Kilka dni temu panią Monikę rozbolał w nocy ząb. Leki nie pomagały, pomocy zaczęła szukać w bydgoskiej przychodni, która pełni całodobowy dyżur medyczny. Tam dowiedziała się, że dentystę w nocy znajdzie na Dworcowej. Zapakowała więc do auta trzymiesięczne dziecko i ruszyła do Bydgoszczy. Pojechałam na Dworcową, była trzecia, a tam drzwi zamknięte, bo dentysta - okazało się - przyjmuje tylko do 12 w nocy. Chyba wszyscy słyszeli jak byłam wściekła, gdybym wiedziała, to bym pojechała na stację po następne środki przeciwbólowe, a nie jeździła od przychodni do przychodni - mówi rozgoryczona kobieta.

Bo choć całodobowa opieka lekarska w Bydgoszczy jest, to problem z dentystą w nocy w Bydgoszczy trwa od kilku lat. My sami myśleliśmy o tym żeby zatrudnić stomatologa, ale to się nie opłaca - twierdzi Szymon Kopa z Fundacji "Zdrowie dla Ciebie" w Bydgoszczy.
Po wielu miesiącach poszukiwań w marcu znalazła się placówka, która zdecydowała się pełnić całodobowy dyżur w weekendy i święta, a w tygodniu przyjmować pacjentów z bólem, ale tylko do 24.

Prezes Stomedu nie chce mówić o tej opiece przed kamerą. Twierdzi, że przez tę umowę już nie może pełnić wielu podstawowych usług, bo punkty się kończą, a musi je mieć dla nocnych pacjentów. Dlatego ma zamiar z tego kontraktu od nowego roku zrezygnować. Na razie jednak opieka jest, a według NFZ, także po północy pacjent z bólem zęba nie zostanie bez lekarza. Może się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do szpitala na chirurgię szczękową i tam musza takiego pacjenta przyjąć - zapewnia Barbara Nawrocka, rzecznik NFZ w Bydgoszczy.

Takie oddziały mają dwa bydgoskie szpitale - i w obu lekarze potwierdzają, że pacjentów przyjmą. Tyle, że do chirurga szczękowego - a to nie dentysta i zębów kanałowo leczyć nie będzie. Poza tym do szpitala potrzebne jest skierowanie. Lekarz pierwszego kontaktu może wystawić takie skierowanie, ale potem musi się z tego tłumaczyć, bo to stomatolog potrafi określić, czy pacjent nadaje się na taki oddział - tłumaczy Szymon Kopa.

Prawdziwa droga przez mękę. Droga, która w niektórych poważnych przypadkach -takich jak zgorzel - może się skończyć tragicznie.
Daria Kazuła