• Wersja do druku
  • -AA+A

Lekarz z Niemiec pokazał jak leczyć raka prostaty

18:42, 21.07.2013
Lekarz z Niemiec pokazał jak leczyć raka prostaty To jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Nie trudno go zdiagnozować, ale nadal wielu Panów do urologa zgłasza się zbyt późno. O tym, że raka prostaty można skutecznie leczyć przekonywał w Osielsku światowej sławy urolog Stefan Thüroff. Lekarz, na co dzień pracujący w Monachium, prezentował alternatywną metodę leczenia raka prostaty, tzw. technologię HIFU.

To jeden z najczęstszych nowotworów występujących u mężczyzn. Nie trudno go zdiagnozować, ale nadal wielu Panów do urologa zgłasza się zbyt późno. O tym, że raka prostaty można skutecznie leczyć przekonywał w Osielsku światowej sławy urolog Stefan Thüroff. Lekarz, na co dzień pracujący w Monachium, prezentował alternatywną metodę leczenia raka prostaty, tzw. technologię HIFU.

dr Stefan Thüroff
dr Stefan Thüroff

Podziel się:   Więcej
Marian Kubicki z Grudziądza do urologa chodził od lat. W jego rodzinie był nowotwór prostaty, dlatego bacznie przyglądał się swoim objawom. Po latach okazało się, że także i on cierpi na raka. Ze znanych mu metod leczenia, wybrał popularną w Europie i na świecie technologie HIFU. - Jeżeli uchwyci się ten moment, gdzie dopiero pojawia się ten nowotwór - to właśnie można stosować tę metodę, ona jest oszczędna dla innych organów wokół prostaty - mówi pan Marian.

HIFU to innowacyjna technologia, polegająca na leczeniu nowotworu prostaty przy użyciu fal ultradźwiękowych. Metoda mało inwazyjna, alternatywna m.in. dla radioterapii i hormonoterapii. Zabieg HIFU trwa od 2 do 3 godzin. Ten model leczenia można stosować np. u pacjentów starszych, którzy nie kwalifikują sie do zabiegu chirurgicznego lub u osób ze wznową choroby, u których inne formy leczenia nie dały rezultatów. - W Niemczech około 50 szpitali używa tej technologii, popularna jest także we Francji, we Włoszech. Umożliwia ona skuteczne leczenie raka prostaty podczas jednej sesji, w znieczuleniu ogólnym, bez użycia noża chirurgicznego, dlatego właśnie jest tak wyjątkowa - mówi dr Stefan Thüroff.

HIFU, co ważne przy raku prostaty, daje mężczyźnie duże szanse na zachowanie wszystkich czynności seksualnych. 85% pacjentów leczonych tą metodą nie ma wznowy choroby. - Pacjent leczony tą metodą może nadal prowadzić bardzo komfortowe życie - podkreśla dr Krzysztof Rożnowski, urolog z Bydgoszczy. W ostatnich dwóch latach w Polsce przeprowadzono około 70 takich zabiegów. Na całym świecie ponad 30 tysięcy. Technologię z powodzeniem używa się w 250 szpitalach na świecie. W tej chwili można ją wykonywać w dwóch miejscach w Polsce, od niedawna także w szpitalu w Osielsku. Na razie nie jest refundowana przez NFZ.
Paulina Rubczak