• Wersja do druku
  • -AA+A

Uczyli jak żyć z rozrusznikiem serca

18:40, 11.06.2011
Uczyli jak żyć z rozrusznikiem serca Czy można podróżować, używać telefonu i żelazka - jak normalnie żyć? To pytania, jakie każdego dnia stawia sobie wiele osób po wszczepieniu urządzenia wspomagającego pracę serca. Pacjentom, którzy mają wątpliwości w siedzibie Collegium Medicum w Bydgoszczy pomagali eksperci i lekarze kardiolodzy.

Czy można podróżować, używać telefonu i żelazka - jak normalnie żyć? To pytania, jakie każdego dnia stawia sobie wiele osób po wszczepieniu urządzenia wspomagającego pracę serca. Pacjentom, którzy mają wątpliwości w siedzibie Collegium Medicum w Bydgoszczy pomagali eksperci i lekarze kardiolodzy.


Podziel się:   Więcej
Kołatanie serca, skurcze, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności to znak, że serce nie pracuje tak jak powinno. Mieczysław Rozmarynowski o sercowych problemach dowiedział się przypadkiem - podczas mierzenia ciśnienia. Teraz Jego serce - podobnie jak serca blisko 2 tys. osób z regionu od kilku miesięcy wspomaga stymulator. To obowiązek jest. Nie wolno mi dzwigać, nie wolno kłaść się na lewa stronę, trzeba uważać- ostrożnym być. Trzeba myśleć, bo nie jest to serce takie jak było 20-30 lat temu - mówi mężczyzna.

Urządzenia kardiologiczne, takie jak stymulatory, rozruszniki, kardiowertety i defibrylatory mają przywrócić właściwy rytm pracy serca i sprawić, że osoby, które jeszcze kilka lat temu miał poważne problemy ze zdrowiem, teraz mogą normalnie funkcjonować. Mamy możliwości wyodrębnienia osób , które są zagrożone zaburzeniami rytmu - i my to możemy wyprzedzić poprzez wszczepienie urządzeń w postaci kardiowerterów i defibrylatorów - tłumaczy dr n. med. Maria Bogdan z Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Stare - duże gabarytowo urządzenia to przeszłość, a żywotność tych nowych - jest bardzo długa. W dzisiejszych czasach stymulatory wytrzymują bardzo długo - 10 - czasem 12 lat, jeśli jest ktoś młody - mówi dr n. med. Małgorzata Dobosiewicz, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiolog.

Spotkanie edukacyjne dla pacjentów ze wszczepionym urządzeniem wspomagającym serce zorganizowała Katedra i Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 oraz II Katedra i Klinika Kardiologii Szpitala uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy.
Kamila Zroślak