• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” w Teatrze Telewizji

13:40, 16.05.2019
„Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy” w Teatrze Telewizji 20 maja w Teatrze Telewizji premierowy spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Na największej scenie teatralnej w Polsce, w sztuce Marka Bukowskiego, widzowie zobaczą m. in. Mariana Opanię, Piotra Roguckiego, Wojciecha Mecwaldowskiego, Julię Wieniawę i Kamillę Baar-Kochańską.

20 maja w Teatrze Telewizji premierowy spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Na największej scenie teatralnej w Polsce, w sztuce Marka Bukowskiego, widzowie zobaczą m. in. Mariana Opanię, Piotra Roguckiego, Wojciecha Mecwaldowskiego, Julię Wieniawę i Kamillę Baar-Kochańską.

Kadr ze spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”
Kadr ze spektaklu „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”

Podziel się:   Więcej
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, nim stał się maskotą warszawskich salonów i poczytnym powieściopisarzem, zasłynął jako wytrwały krytyk obozu władzy i autor ostrych tekstów publicystycznych. Miał więc w swoim otoczeniu, prócz rzeczy wielbicieli, niemałe grono potężnych wrogów. Niejasne okoliczności tragicznej śmierci pisarza również i dzisiaj prowokują szereg pytań – nie tylko o jego żołnierską śmierć, ale także o jego niezłomną postawę i pełne przygód życie.

W spektaklu telewizyjnym Marka Bukowskiego poznajemy fascynujące dzieje pisarza przez pryzmat losów postaci fikcyjnej Stanisława Webera vel Stanisława Nowaka – rzekomego pierwowzoru powieściowego Nikodema Dyzmy. Nowak to typowy „człowiek z awansu”. Przetrwawszy zagładę przedwojennego świata, bez większego trudu dostroił się do realiów PRL-u, w tym również do socrealizmu, który był czasem bezwzględnej krytyki takich twórców jak Dołęga-Mostowicz.


I tak jak autor „Znachora” bawił się w swoich powieściach własną biografią oraz perypetiami znajomych, tak Bukowski i Dancewicz udanie zagrali jego biografią (tu zwłaszcza melodramatyczną i romansową jej stroną) oraz dziejami jego bohaterów. Należy założyć, że ich spektakl wzruszyłby i rozbawił tytułowego bohatera.

Zdaniem twórców spektaklu, każda epoka ma swojego Dyzmę. Co może dziś osiągnąć „człowiek aspirujący”? Skąd pochodzi? Czym ryzykuje? Nie sposób nie zadać sobie tych pytań, śledząc perypetie postaci, w które wcielają się Wojciech Mecwaldowski, Marian Opania i Piotr Rogucki.

Obsada: Marian Opania (Stanisław Nowak), Piotr Rogucki (Młody Nowak vel Stanisław Weber), Wojciech Mecwaldowski (Tadeusz Dołęga-Mostowicz), Julia Wieniawa (Ada), Kamilla Baar-Kochańska (Wanda), Magdalena Koleśnik (Marta), Izabela Baran (Mańka), Artur Krajewski (Oficer NKWD, Ubek), Elżbieta Jarosik (Nowakowa), Mariusz Bonaszewski (Pułkownik), Sławomir Sulej (Barman), Henryk Gołębiewski (Menel), Witold Dębicki (Senator), Sławomira Łozińska (Senatorowa), Beata Fido (Jadwiga Beckowa), Anita Sokołowska (Pani Sommersside), Maciej Dancewicz (Major), Aleksandra Nowosadko (Służąca), Paweł Marcula (Kapral), Marcin Bukowski (Żołnierz), Sebastian Konrad (Lekarz), Filip Moroz (Szofer), Paulina Sobiś (Jadzia).


DOŁĘGA-MOSTOWICZ. KIEDY ZAMYKAM OCZY Marek Bukowski, Maciej Dancewicz
Reżyseria: Marek Bukowski
Współpraca reżyserska: Maciej Dancewicz
II Reżyser: Sebastian Konrad, Aleksandra Pytel
Zdjęcia: Marek Dawid
Scenografia: Wojciech Żogała
Kostiumy: Monika Ugrewicz
Charakteryzacja: Karolina Kordas, Alina Janerka
Muzyka: Piotr Mikołajczak
Montaż: Marek Król
Czas trwania: 76 min.

TEATR TELEWIZJI „DOŁĘGA-MOSTOWICZ. KIEDY ZAMYKAM OCZY” TVP1, 20 maja 2019, godz. 21:00.