• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Premiera dokumentu o Elżbiecie Czyżewskiej w TVP2

11:24, 18.06.2015
Premiera dokumentu o Elżbiecie Czyżewskiej w TVP2 22 czerwca o godz. 23:00, kilka dni po przypadającej na 17 czerwca piątej rocznicy śmierci Elżbiety Czyżewskiej, Dwójka zaprezentuje pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z największych polskich aktorek.

22 czerwca o godz. 23:00, kilka dni po przypadającej na 17 czerwca piątej rocznicy śmierci Elżbiety Czyżewskiej, Dwójka zaprezentuje pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z największych polskich aktorek.

Elżbieta Czyżewska
Elżbieta Czyżewska

Podziel się:   Więcej
W filmie z relacji ludzi jej bliskich poznajemy życie i charakter Elżbiety Czyżewskiej, osoby wieloznacznej, trudnej, niezwykle inteligentnej i ambitnej, ciepłej, hojnej, towarzyskiej, ale i niemożliwej do wytrzymania, czasem kłótliwej i samotnej. Film bardziej niż o jej oszałamiającej karierze aktorskiej w Polsce, opowiada o próbach zaistnienia Czyżewskiej w Ameryce po emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem. Przyjaciele i znajomi aktorki opowiadają o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem i próbach powrotu do Polski. To opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery.

Elżbietę Czyżewską wspominają przyjaciele, znajomi, współpracownicy, między innymi: Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Małgorzata Potocka, Liliana Komorowska, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Adam Holender, Gay Talese (pisarz), Nancy Weber (pisarka), Hanna Hartowicz (założycielka Nowojorskiego Festiwalu Filmów Polskich), aktor Omar Sangare czy Barbara Sass-Zdort. Spotkanie z Czyżewską wspomina także Meryl Streep, która uważała ją za aktorskie zjawisko. Tłem filmu jest impresyjnie pokazany Nowy Jork – miasto, które Czyżewska uważała za swoją drugą ojczyznę. Do mieszkania Elżbiety pielgrzymowano w dzień i w nocy, zarówno wtedy, gdy należała do establishmentu, jak i potem, kiedy w chorobie nie miała pieniędzy.

Scenariusz: Maria Konwicka
Reżyseria: Kinga Dębska i Maria Konwicka
Zdjęcia: Radek Ładczuk
Montaż: Bartosz Karczyński
Dźwięk: Leszek Freund Produkcja: Studio Filmowe Kalejdoskop, Telewizja Polska S.A.
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

„Aktorka" – premiera w poniedziałek, 22 czerwca o godz. 23:00 w TVP2