• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Pomagamy dzieciom i młodzieży w żałobie

14:51, 07.11.2014
Pomagamy dzieciom i młodzieży w żałobie Program „Tumbo Pomaga" powstał w 2014 r. i jest efektem długoletniej pracy Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego przy Fundacji Hospicyjnej od 2006 roku. Słonik Tumbo – funduszowa maskotka – ma wielu małych podopiecznych, których bliscy odeszli w hospicjach. Teraz poczuł w sobie siłę, by opieką objąć wszystkie dzieci i młodzież doświadczające straty, a także wspomóc ich opiekunów, nauczycieli, szkolnych pedagogów i psychologów.

Program „Tumbo Pomaga" powstał w 2014 r. i jest efektem długoletniej pracy Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego przy Fundacji Hospicyjnej od 2006 roku. Słonik Tumbo – funduszowa maskotka – ma wielu małych podopiecznych, których bliscy odeszli w hospicjach. Teraz poczuł w sobie siłę, by opieką objąć wszystkie dzieci i młodzież doświadczające straty, a także wspomóc ich opiekunów, nauczycieli, szkolnych pedagogów i psychologów.

(fot. mat. prom)
(fot. mat. prom)

Podziel się:   Więcej
Program „Tumbo Pomaga" jest wynikiem wieloletnich doświadczeń, rozmów i spotkań z dziećmi osieroconymi, ich bliskimi, psychologami oraz pedagogami. Strona tumbopomaga.pl – portal będący zarówno kompendium wiedzy na temat żałoby u dzieci i młodzieży, jak i forum wymiany myśli – to jego pierwszy element. Kolejnym zadaniem programu jest przeprowadzenie cyklu regularnych szkoleń dla nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów oraz wszystkich innych osób stykających się z dziećmi w żałobie i stworzenie sieci ośrodków przygotowanych do pomocy dzieciom po stracie, aby każde z nich, które wymaga wsparcia, mogło je uzyskać możliwie najbliżej miejsca zamieszkania.
Program został zainaugurowany 11 października 2014 r. w ramach XI kampanii społecznej Fundacji Hospicyjnej „Hospicjum to też Życie”.
Patronatu honorowego kampanii udzieliło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka, natomiast patronat merytoryczny sprawują Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz Krajowy Duszpasterz Hospicjów. Ambasadorami programu są Dorota Kolak, Henryka Krzywonos-Strycharska, Piotr Polk, Michał Piela.
Więcej informacji na www.tumbopomaga.pl.

Fundusz Dzieci Osieroconych powstał przy Fundacji Hospicyjnej w 2006 r. jako odpowiedź na wciąż rosnącą potrzebę roztoczenia specjalnej opieki nad dziećmi, których najbliżsi znajdują się lub znajdowali pod opieką hospicjów. Jego symbolem i zarazem maskotką zostało pomarańczowe słoniątko o imieniu Tumbo. Prawdziwe słonie po śmierci współbratymca ogromnie cierpią i przeżywają żałobę. Funduszowy słonik, mimo że już bez mamy i taty, trąbę trzyma wzniesioną ku górze – na znak oswojenia się z trudną sytuacją i zwycięstwa dobrych myśli.
Głównym zadaniem Funduszu Dzieci Osieroconych jest aktywne towarzyszenie w żałobie, polegające m.in. na wsparciu psychicznym i pomocy ekonomicznej rodzinie, której sytuacja materialna wraz z odejściem jednego z jej członków często się pogarsza. Do tej pory pomoc uzyskało ponad 5 500 podopiecznych.