Barbórka - audiodeskrypcja

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Barbórka

14:28, 29.11.2012
Barbórka

"Barbórka" - kadr z filmu
"Barbórka" - kadr z filmu

Podziel się:   Więcej
Emitowany w ramach cyklu "Święta polskie" film, którego akcja toczy się w czasie górniczego święta. Pochodzą z dwóch różnych światów. Basia jest córką emerytowanego górnika ze Śląska. Sama też pracuje w kopalnianej sortowni, gdzie wraz z innymi kobietami przebiera węgiel. Skromna i cicha, ale zarazem szczera i bezpośrednia.

Choć szanuje tradycję, chce mieć własny pomysł na życie. Ma też Basia jedno wielkie marzenie, czeka na swojego księcia z bajki. O Jakubie kolorowe pisma piszą, że urodził się w Egipcie. Jest gwiazdą telewizyjnego serialu, od trzech lat przyciągającego przed telewizory rzesze widzów. Wysoki, przystojny, ma powodzenie u kobiet. Ale mimo popularności i względnej zamożności Jakub nie jest szczęśliwy. Nie znajduje spełnienia zawodowego, występując w telenoweli. Nie udaje mu się jednak znaleźć ambitniejszej roli, gdyż w środowisku filmowym ma opinię pechowca. Coraz bardziej zblazowany aktor łapie podsuwane mu przez agenta chałtury. W ten sposób wraz z dwoma współpracownikami trafia na Śląsk. Jakub ma tutaj uczcić swoją obecnością obchody Barbórki, święta patronki górników.

Dziewczyną, która go powita chlebem i solą, jest właśnie solenizantka Basia. Przybyszom ze stolicy górnicy dotychczas znani byli głównie ze strajków i burd pod siedzibami władz w Warszawie. Jakub i jego koledzy nie rozumieją przywiązanych do tradycji Ślązaków, ich uporządkowanego życia toczącego się powoli swoim torem. Z kolei miejscowi krzywo patrzą na nastawionych na sukces, goniących za pieniędzmi przyjezdnych. I aż ich swędzą ręce, aby skarcić zapatrzonych w siebie i wywyższających się gości z Warszawy, by postraszyć ich groźbą wybuchu metanu w kopalni lub rozbić nos w przypadkowej sprzeczce na ulicy.
Ale dla Basi i Jakuba spotkanie to stanowi szansę na coś więcej. Jak zakończy się ich flirt?

Polska 2005, 68 min
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Scenariusz: Bartosz Kurowski, Maciej Pieprzyca
Zdjęcia: Marek Traskowski
Muzyka: Patryk Zakrocki
Występują: Iwona Sitkowska, Marcin Dorociński, Grażyna Bułka, Robert Talarczyk, Tadeusz Madeja , Grażyna Zielińska, Mariusz Kiljan, Maciej Wojdyła, Zbigniew Stryj, Krzysztof Respondek, Leszek Piskorz, Jerzy Kuczera, Magdalena Smalara, Jolanta Niestrój-Malisz


zobacz również