• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Sklepy internetowe tylko dla wybranych

14:37, 05.04.2011
Sklepy internetowe tylko dla wybranych


Podziel się:   Więcej
Ogromna większość sklepów internetowych dyskryminuje bardzo dużą grupę użytkowników Internetu nie spełniając podstawowych standardów dostępności. Sprzedaż online jest nową jakością w życiu nas wszystkich. Pozwala sprawnie, szybko i komfortowo zaspokoić potrzeby i aspiracje. Niestety nie wszystkim. Osobom niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem cyfrowym nie zapewnia się równoprawnego dostępu do oferty i usług realizowanych drogą elektroniczną.

Fundacja Widzialni przeprowadziła badanie dostępności pięciu najpopularniejszych sklepów internetowych:
Wyniki badań są przygnębiające - żaden z serwisów nie spełnia choćby podstawowych standardów dostępności. Wszystkie są najeżone barierami i uniemożliwiają równoprawne korzystanie z ich oferty osobom niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem cyfrowym.

Fundacja Widzialni wraz posłem do Parlamentu Europejskiego Rafałem Trzaskowskim aby zwrócić uwagę opinii publicznej oraz osobom zarządzającym serwisami komercyjnymi na fakt dyskryminacji użytkowników niepełnosprawnych wystosowała apel - list otwarty do właścicieli sklepów internetowych. Ma on być wyraźnym sygnałem dla sektora komercyjnego mówiącym, że zmiany zmierzające ku dostosowaniu serwisów do standardów dostępności są nie tylko bardzo oczekiwane ale i konieczne. W pełni poparli i sygnowali apel także:

Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds Osób Niepełnosprawnych i Anna Streżyńska prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Apel stanowi pierwszy krok szeroko zakrojonej kampanii E - dostępni - razem przeciw wykluczeniu cyfrowemu promującej idee Internetu dostępnego  dla wszystkich a skierowanej głównie do sektora komercyjnego.

Treść Apelu o dostępność komercyjnych stron www

Sygnatariuszami apelu są:

Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska

europoseł Rafał Trzaskowski

prezes Fundacji Widzialni Wojciech Kulesza