Hit na sobotę

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Hit na sobotę

09:37, 09.12.2008
Hit na sobotę

Zawód szpieg
Zawód szpieg

Podziel się:   Więcej
„Zawód: szpieg”: sobota, 31 września, godz. 20.20, TVP1

W 1991 r. w Chinach dochodzi do poważnego incydentu. W więzieniu dla przestępców politycznych na wyspie Su Chou zjawia się ekipa sanitarna, aby przeprowadzić szczepienia ochronne. Wśród azjatyckiego personelu jest także jeden biały Amerykanin. Wykorzystując powstałe zamieszanie, Amerykanin usiłuje uwolnić jednego z więźniów i bezpiecznie wywieźć go na zewnątrz. Kiedy wydaje się, że cała akcja zakończy się powodzeniem, zdradza go drobny szczegół. W efekcie Amerykanin zostaje schwytany i oskarżony o szpiegostwo, co oznacza rozstrzelanie go w ciągu 24 godzin.

Na wieść o tym amerykańskie władze ogarnia niepokój, w siedzibie CIA zbiera się komisja, która ma zbadać sprawę. Okazuje się bowiem, że aresztowanym mężczyzną jest jeden z agentów, Tom Bishop, którego przez lata prowadził weteran tajnych służb, Nathan Muir. Teraz Muir zostaje o świcie wyrwany ze snu telefonem od znajomego w Hongkongu, który zawiadamia go o zatrzymaniu Bishopa. Muir, który właśnie przechodzi na zasłużoną emeryturę i ma przed sobą ostatni dzień pracy, jedzie pospiesznie do siedziby CIA, gdzie zostaje przesłuchany w sprawie Bishopa.

Odpowiadając na pytania komisji, cofa się pamięcią do roku 1975, kiedy to w Wietnamie zwerbował Bishopa służącego tam jako ochotnik. Chłopak okazał się pojętnym i chętnym uczniem i w 1976 r. w Berlinie wstąpił w szeregi CIA. W połowie lat 80. w Bejrucie obaj uczestniczyli w przygotowaniu zamachu na groźnego przywódcę siatki terrorystów. To tam Bishop poznał też Elizabeth Hadley, działaczkę praw człowieka, w której zakochał się z wzajemnością, i której poszukiwali Chińczycy. Nie bacząc na związek Toma z Elizabeth, Nathan wydaje dziewczynę Chińczykom w ramach tajnego porozumienia.

W trakcie przesłuchania Muir orientuje się, że ponieważ akcja Bishopa była jego samowolnym wybrykiem, rząd USA i szefostwo CIA są gotowe go poświęcić, byle tylko nie zakłócić amerykańsko - chińskich rozmów na najwyższym szczeblu, które mają się wkrótce rozpocząć. Ale jest jeszcze jeden szczegół: osobą, którą Bishop usiłował uwolnić, była Elizabeth. Czując się winnym fatalnej sytuacji, w jakiej znalazł się wieloletni kolega po fachu, uczeń i przyjaciel, Muir zaczyna grać na czas, kluczyć i zwodzić komisję, próbując jednocześnie zebrać informacje na temat więzienia, w którym przebywa Bishop. Obmyśla bowiem plan zorganizowania mu misji ratunkowej.

Dramat sensacyjny, 121 min, USA/Niemcy/Japonia/Francja 2001
Reżyseria: Tony Scott
Scenariusz: Michael Frost Beckner, David Arata
Aktorzy: Robert Redford, Brad Pitt, Catherine McCormack, Stephene Dillane, Larry Bryggman, Marianne Jean - Baptiste, Ken Leung i inni

Emisja: sobota, 31 września, godz. 20.20, TVP1

zobacz również

  brak informacji