• Wersja do druku
  • -AA+A

Afera korupcyjna w jednostce wojskowej w Malborku

16:55, 19.09.2013
Afera korupcyjna w jednostce wojskowej w Malborku 8 osób zostało zatrzymanych przez policje i żandarmerię wojskową - są wśród nich oficerowie i pracownicy cywilni armii. Według prokuratury mieli tworzyć grupę przestępczą. Na razie usłyszeli zarzuty ustawiania przetargów na usługi dla firmy ochroniarskiej, która pilnuje wojskowych obiektów. Są też już prokuratorskie wnioski o aresztowanie 5 z podejrzanych. Lista zatrzymanych - jak dodają śledczy - nie jest jeszcze zamknięta.

8 osób zostało zatrzymanych przez policje i żandarmerię wojskową - są wśród nich oficerowie i pracownicy cywilni armii. Według prokuratury mieli tworzyć grupę przestępczą. Na razie usłyszeli zarzuty ustawiania przetargów na usługi dla firmy ochroniarskiej, która pilnuje wojskowych obiektów. Są też już prokuratorskie wnioski o aresztowanie 5 z podejrzanych. Lista zatrzymanych - jak dodają śledczy - nie jest jeszcze zamknięta.

Policja i żandarmeria wojskowa wkroczyły do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.
Policja i żandarmeria wojskowa wkroczyły do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Podziel się:   Więcej
Długie, żmudne śledztwo i wreszcie finał. Policja i żandarmeria wojskowa wkroczyły do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Trwa seria zatrzymań, przeszukiwanie, podejrzani jadą na przesłuchania do Okręgowej Prokuratury Wojskowej w Poznaniu.

Zaczęło się, gdy w jednostce padł przypadkowy strzał. Komenda Powiatowa zaczęła śledztwo i już wówczas stwierdzono, że coś nie tak jest prywatną firmą ochroniarską, która pilnuje wojskowej bazy. Do akcji wkracza wydział do walki z korupcja Komendy Wojewódzkiej, pomagają im funkcjonariusze żandarmerii wojskowej. 8-osobwa grupa oficerów potajemnie zbiera dowody. Podsłuchują, nagrywają, śledzą.

Malbork to nieduże miasto. Tu wieści rozchodzą się szybko. Dotarliśmy do człowieka, który był kiedyś pilotem w 22 bazie. Już wcześniej widział, że przetargi wygrywają zawsze ci sami.

Jednostka z Malborka odpowiadała także za przetargi na ochronę innych 4 obiektów w regionie. Jeden z nich to 49 baza lotnictwa w Pruszczu Gdańskim. Strzeże go ta sama firma wyłoniona w tym samym przetargu.

Prokuratorzy wojskowi stawiają zarzuty kolejny podejrzanym, i dodają - sprawa jest rozwojowa - czyli, że będą kolejne zatrzymania.

Nie tylko przetargi na ochronę wchodziły w rachubę, sprawa dotyczy też kupowania sprzętu dla bazy a nawet środków czystości.
 
 
 
...