• Wersja do druku
  • -AA+A

Do Gdyni zawinął największy statek w historii portu

17:32, 22.03.2012
Do Gdyni zawinął największy statek w historii portu Do Portu w Gdyni wpłynął dzisiaj największy w historii tego portu masowiec z prawie 75 tysiącami ton australijskiego węgla. MV Linda Fortune pływający pod panamską banderą ma ponad 288 metrów długości, 45 szerokości i ponad 18 metrów zanurzenia.

Do Portu w Gdyni wpłynął dzisiaj największy w historii tego portu masowiec z prawie 75 tysiącami ton australijskiego węgla. MV Linda Fortune pływający pod panamską banderą ma ponad 288 metrów długości, 45 szerokości i ponad 18 metrów zanurzenia.

fot. Tadeusz Urbaniak
fot. Tadeusz Urbaniak

Podziel się:   Więcej
Statek ma tak wielkie gabaryty, że po drodze z Australii musiał zatrzymać się w Rotterdamie, gdzie rozładowano część węgla, bo w pełni załadowany nie byłby w stanie przepłynąć przez Cieśniny Duńskie.

„Linda Fortune” jest największym statkiem z ładunkiem w historii gdyńskiego portu. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie było większych jednostek odwiedzających ten port. 18 lat temu do Nabrzeża Węgierskiego przypłynął zbiornikowiec o długości 370 metrów i szerokości ponad 56 metrów. Skierowano go wtedy do Gdyni, choć jego remont przeprowadzała Gdańska Stocznia Remontowa, bo w Gdańsku statek się nie mieścił.

Panamski masowiec jest kolejnym w tym roku olbrzymem wpływającym do portu w Gdyni, w styczniu do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego wpłynął 277 metrowy kontenerowiec „Krystal”, a w lutym 229 metrowy masowiec „Alam Pesona”.

Zawinięcia tak ogromnych statków umożliwiło pogłębienie wejścia do gdyńskiego portu.
 
 
 
...