• Wersja do druku
  • -AA+A

Rybacy mają zakaz połowu śledzi na Bałtyku

17:38, 04.12.2012
Rybacy mają zakaz połowu śledzi na Bałtyku Taką decyzję podjął minister rolnictwa w obawie przed przekroczeniem przez rybaków limitów połowowych, nałożonych przez Unię Europejską. Ministerialna decyzja dla części rybaków i przetwórców oznacza bankructwo.

Taką decyzję podjął minister rolnictwa w obawie przed przekroczeniem przez rybaków limitów połowowych, nałożonych przez Unię Europejską. Ministerialna decyzja dla części rybaków i przetwórców oznacza bankructwo.

Od teraz polscy rybacy mają zakaz połowu śledzi na Bałtyku
Od teraz polscy rybacy mają zakaz połowu śledzi na Bałtyku

Podziel się:   Więcej
Grudzień to okres w którym rybacy odnotowują najwyższe połowy. W miarę łaskawa pogoda i tony ryb do odłowienia. Niestety w tym roku dla niektórych armatorów wyjście w może jest niemożliwe. Wszystko przez rozporządzenie Ministra Rolnictwa dotyczącego wprowadzenia zakazu połowu śledzi na Bałtyku.

W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy: " Według dokumentów, którymi dysponuje ministerstwo, wynika, że ogólna kwota śledzia została odłowiona już w 88 procentach. Istnieje więc bardzo realne zagrożenie wyczerpania ogólnej kwoty połowowej przyznanej przez Unię Europejską. W celu uniknięcia jej przekroczenia, wprowadza się zakaz połowu na Bałtyku Centralnym do końca 2012 roku.” Zakaz obejmuje tylko te łowiska z których korzystają polscy rybacy. Teraz większość z nich nie kryje oburzenia.

Pan Andrzej z Ustki jest właścicielem małego kutra, dla niego grudzień to jedyny miesiąc kiedy bezpiecznie może łowić na Bałtyku, ponieważ styczniowe sztormy to zbyt duże zagrożenie dla jego załogi.

Ministerstwo zapowiada że przyszłoroczne limity połowowe będą większe, ale zdaniem rybaków mało kto z nich skorzysta, bo większość z nich zbankrutuje jeszcze tej zimy.
 
 
 
...