• Wersja do druku
  • -AA+A

Święto 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni

17:57, 05.04.2012
Święto 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni Jednostka właśnie obchodzi swój jubileusz. Z tej okazji Port Wojenny w Gdyni otworzył bramy dla zwiedzających. Mieszkańcy Trójmiasta mogli m.in. zwiedzić okręty, zobaczyć sprzęt do rozminowywania szlaków wodnych i obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego. Wśród zwiedzających była tez nasza ekipa.

Jednostka właśnie obchodzi swój jubileusz. Z tej okazji Port Wojenny w Gdyni otworzył bramy dla zwiedzających. Mieszkańcy Trójmiasta mogli m.in. zwiedzić okręty, zobaczyć sprzęt do rozminowywania szlaków wodnych i obejrzeć pokazy ratownictwa wodnego. Wśród zwiedzających była tez nasza ekipa.

Święto 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni
Święto 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni

Podziel się:   Więcej
"Ukwiał" lub "Żółtek" tak popularnie załoga okrętu nazywa podwodny pojazd służący marynarzom. W czwartek mogły go oglądać na pokładzie tłumy zwiedzających. Na co dzień jednak pojazd ten porusza się pod wodą. Marynarze mówią, że to ich oczy i ręce. Dzięki niemu można ocenić czy podwodne znalezisko jest niebezpieczne.

Gdy już jest pewność, że mamy do czynienia z miną. Decyzja może być tylko jedna. Ocenia się w czasie II wojny w wodach Bałtyku pozostało wiele tysięcy min. Rozminowywanie szlaków handlowych to główne zadanie trałowców.

Słońce, woda i okręty. Idealna sceneria do przedświątecznego spaceru. "Mewa" na pokładzie, której płynął kiedyś Jan Paweł II - pierwszy nasz okręt w NATO. Jest tez ORP "Flaming", który gościł swego czasu prezydenta Francji Charlesa de Gaulle'a.

Wystawa sprzętu, pokaz ratownictwa morskiego to główne atrakcje, który przyciągnęły licznych zwiedzających. W dzień otwartych koszar nie mogło też zabraknąć tradycyjnej marynarskiej grochówki.
 
 
 
...