• Wersja do druku
  • -AA+A

Festiwal "Dwa Teatry - Sopot 2014"

10:26, 26.05.2014
Festiwal "Dwa Teatry - Sopot 2014" <p align="center" class="lead" style="text-align: center; margin: 0cm 0cm 0pt"><b style="mso-bidi-font-weight: normal"><font size="3"><font color="#000000"><font face="Times New Roman">XIV FESTIWAL TEATRU POLSKIEGO RADIA I TEATRU TELEWIZJI POLSKIEJ<p></p></font></font></font></b></p><p></p><p></p><p></p><p></p><p></p><p></p><p></p><p></p><p align="center" class="lead" style="text-align: center; margin: 0cm 0cm 0pt"><b style="mso-bidi-font-weight: normal"><font size="3"><font color="#000000"><font face="Times New Roman"></font></font></font></b></p><p align="center" class="lead" style="text-align: center; margin: 0cm 0cm 0pt"><b style="mso-bidi-font-weight: normal"><font size="3"><font color="#000000"><font face="Times New Roman">„DWA TEATRY – SOPOT <metricconverter></metricconverter>2014” </font></font></font></b></p><p align="center" class="lead" style="text-align: center; margin: 0cm 0cm 0pt"></p>

XIV FESTIWAL TEATRU POLSKIEGO RADIA I TEATRU TELEWIZJI POLSKIEJ

„DWA TEATRY – SOPOT 2014”

Festiwal Dwa Teatry - Sopot 2014
Festiwal Dwa Teatry - Sopot 2014

Podziel się:   Więcej
Festiwal „Dwa Teatry” w Sopocie to unikatowe w skali światowej przedsięwzięcie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. W programie Festiwalu, poza konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, znalazły się liczne imprezy towarzyszące: spektakle teatralne „na żywo”, spotkania z gwiazdami i twórcami, przeglądy retrospektywne, warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, panele dyskusyjne. Część imprez odbyła się również w Gdyni i w Gdańsku.

W konkursie głównym Festiwalowe Jury oceniło 21 spektakli telewizyjnych i 21 słuchowisk radiowych. Podczas uroczystej Gali otwarcia Festiwalu, 14 czerwca wręczone zostały Wielkie Nagrody Festiwalu za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze TV i Teatrze PR. Otrzymali je Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wojciech Pszoniak.

Po raz trzeci z rzędu Festiwal miał swój aspekt międzynarodowy. Poza konkursem oferował obejrzenie trzech telewizyjnych produkcji teatralnych z ATRE FRANCE. W poprzednich latach festiwalowa publiczność miała okazję zapoznać się ze spektaklami i słuchowiskami angielskiej stacji BBC (2012r.) oraz radiowymi i telewizyjnymi produkcjami teatralnymi z Rosji (2013r.).

Po raz pierwszy Festiwalowi towarzyszyło przedstawienie teatralne z projektu „Internetowy Teatr dla Szkół”. To nowatorska inicjatywa TVP, wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia z kulturą do masowej młodej widowni. 13 czerwca w studiu TVP Gdańsk Teatr Miniatura wystawił spektakl „Fahrenheit”, który przez kodowane łącza internetowe transmitowany był do setek szkół w całej Polsce.
W hołdzie wybitnemu polskiemu dramatopisarzowi – Sławomirowi Mrożkowi, który zmarł w zeszłym roku, w ramach imprez towarzyszących odbyły się prezentacje najwybitniejszych realizacji jego dzieł w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia.

Na czas Festiwalu Telewizja Polska za zgodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uruchomiła we współpracy z Politechniką Gdańską i Telewizyjną Akademicką Siecią Komputerową kanał wirtualny „TVP Festiwal Dwa Teatry – Sopot 2014” dostępny na Platformie Hybrydowej TVP, w Internecie ( www.tvpsream.tvp.pl) oraz poprzez aplikację TVP Stream dostępny na urządzenia mobilne. Przeprowadzonych zostało dwadzieścia godzin transmisji z wydarzeń festiwalowych . Gośćmi byli między innymi: Danuta Stenka, Jan Englert, Jan Frycz, Cezary Pazura, Marian Opania, Krzysztof Kowalewski i Marta Żmuda-Trzebiatowska.

XIV Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2014” objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Wydarzenie odbywało się też pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Organizatorami Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014” były Telewizja Polska S.A i Polskie Radio S.A., a współorganizatorami Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasta: Sopot, Gdańsk i Gdynia oraz Radio Gdańsk S.A.

Producentem i organizatorem wykonawczym Festiwalu była TVP Gdańsk, której Dyrektor-Redaktor Naczelny Zbigniew Jasiewicz był równocześnie Dyrektorem Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014”. Funkcję dyrektorów artystyczno-programowych powierzono: Krzysztofowi Domagalikowi z ramienia TVP i Januszowi Kukule ze strony Polskiego Radia. Sponsorem głównym Festiwalu była Grupa Lotos.
PRZEJDŹ DO FESTIWALU "DWA TEATRY - SOPOT 2013"

PRZEJDŹ DO FESTIWALU "DWA TEATRY - SOPOT 2011"