• Wersja do druku
  • -AA+A

Śladami wałów

23:10, 08.03.2011
Śladami wałów Historycy z Muzeum Ziemi Szprotawskiej odkryli kolejne fragmenty Wałów Śląskich znanych także jako Wały Chrobrego. To najdłuższy ziemny zabytek archeologiczny Polski, zwany Wężem Polski a nawet Murem Chińskim. Zagadka tkwi w tym kto i po co usypał wały na terenie województw lubuskiego i dolnośląskiego.

Historycy z Muzeum Ziemi Szprotawskiej odkryli kolejne fragmenty Wałów Śląskich znanych także jako Wały Chrobrego. To najdłuższy ziemny zabytek archeologiczny Polski, zwany Wężem Polski a nawet Murem Chińskim. Zagadka tkwi w tym kto i po co usypał wały na terenie województw lubuskiego i dolnośląskiego.

Fot. Towarzystwo Bory Dolnośląskie
Fot. Towarzystwo Bory Dolnośląskie

Podziel się:   Więcej
Czterystumetrowy fragment wałów historycy odkryli w lesie niedaleko wsi Lipno w gminie Świdnica, opierając się jedynie na przebiegu dawnej granicy Księstwa Głogowskiego. Poszukiwania nie są łatwe, bo dotychczas na temat zabytku nie znaleziono żadnych dowodów archeologicznych.

Do tej pory udało się odkryć ok. 30 kilometrów nasypów. Najlepiej zachowane można spotkać na południe od Szprotawy i na zachód od Kożuchowa. Historycy i regionaliści badają po co w średniowieczu, na terenie południowej części województwa lubuskiego, usypano kilkadziesiąt kilometrów wałów.

Muzeum Ziemi Szprotawskiej bada historię Wałów Śląskich od ponad 10 lat. Jeszcze w tym roku ma ukazać się obszerna publikacja na temat tajemnicy dawnych granic Księstwa Głogowskiego. W planach jest też stworzenie kolejnych szlaków turystycznych śladami wałów.

Agata Sendecka