• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Komisja Wenecka w Warszawie

17:03, 08.02.2016
Komisja Wenecka w Warszawie

Komisja Wenecka w Warszawie
Komisja Wenecka w Warszawie

Podziel się:   Więcej
– Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Komisji Weneckiej Giannim Buquicchio było bardzo dobrym, merytorycznym spotkaniem dwóch prawników – powiedział w poniedziałek szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Jak dodał, rozmowa dotyczyła reformy Trybunału Konstytucyjnego.

Delegaci komisji w ciągu dwudniowego pobytu w Warszawie będą rozmawiać na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym m.in. z przedstawicielami rządu, kancelarii prezydenta, Sejmu, Senatu, Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego.

– Bardzo dobre, merytoryczne spotkanie; merytoryczne, dlatego, że to spotkanie dwóch prawników świetnie znających się na prawie – powiedział Magierowski dziennikarzom. Zaznaczył, że miało ono charakter nieformalny. Jak mówił, spotkanie było zaplanowane na 30 minut, ale przedłużyło się.

Magierowski zaznaczył, że szef Komisji Weneckiej był bardzo zainteresowany opinią prezydenta na temat debaty, która od kilku miesięcy toczy się w Polsce wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

– Prezydent przedstawił swój pogląd na temat różnych aspektów wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego i debaty, która się w Polsce na ten temat toczy. Przewodniczący Buquicchio podkreślał, że oczywiście spotyka się z przedstawicielami innych organów władzy w Polsce. Wyraził uznanie dla ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który sam zwrócił się z prośbą do Komisji Weneckiej – dodał Magierowski.

Rzecznik prezydenta dodał, że Gianni Buquicchio z uznaniem wyraził się o decyzji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, który zaprosił przedstawicieli Komisji do Polski. Magierowski podkreślił, że spotkanie, trwające przeszło godzinę, miało charakter nieformalny.

Rzecznik prezydenta powiedział, że opinie Komisji Weneckiej nie są wiążące. Jest to jednak poważna instytucja prawna, mająca duże znaczenie w Europie.

Magierowski wyraził nadzieję, że stronie polskiej uda się przekonać przedstawicieli Komisji do swojego punktu widzenia. Rzecznik prezydenta nie chciał odpowiedzieć na pytanie, co zrobi Andrzej Duda, jeśli opinia Komisji okaże się niekorzystna dla Polski.

O przyjazd Komisji Weneckiej poprosił rząd pod koniec ubiegłego roku, po protestach przeciw zmianom dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego.

Członkowie delegacji spotkali się z przedstawicielami Sądu Najwyższego, a także Krajowej Rady Sądownictwa.

Po południu przedstawiciele Komisji Weneckiej złożą wizytę w Senacie. Delegację przyjmie marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Do udziału w spotkaniu marszałek zaprosił senatorów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Delegaci mają także rozmawiać z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz Prezydium Sejmu.

Będą też rozmowy w resorcie sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ale te zaplanowano na wtorek.

Źródło: IAR, PAP, MSZ, TVP Info

zobacz również

    brak informacji