• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Marsz w Tunezji

17:12, 29.03.2015
Marsz w Tunezji

fot. TVP
fot. TVP

Podziel się:   Więcej
W marszu upamiętniającym ofiary zamachu terrorystycznego z 18 marca w Tunisie wziął udział Bronisław Komorowski. W ataku na Muzeum Narodowe Bardo zginęło wówczas 20 zagranicznych turystów, w tym trzech Polaków. W pochodzie wzięły udział tysiące ludzi, w tym kilku światowych przywódców.

W marszu wzięli udział m.in.: prezydent Francji Francois Hollande, premier Włoch Matteo Renzi, palestyński przywódca Mahmud Abbas. Politycy towarzyszyli prezydentowi Tunezji Bedżiemu Kaidowi Essebsiemu.

Marsz w Tunisie był wielkim gestem solidarności przeciwko terroryzmowi podobnym do tego, jaki odbył się w Paryżu po zamachu na redakcję tygodnika „Charlie Hebdo”. Nawet hasło marszu do tego nawiązuje –„Le Monde est Bardo” (Świat jest Bardo).

Prezydent Bronisław Komorowski mówił przed marszem, że będzie reprezentować państwo polskie w marszu solidarności z ofiarami i wszystkimi zwalczającymi zjawisko terroryzmu. Prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi napisał na Twitterze: „Wszyscy zjednoczeni przeciwko terroryzmowi! Rendez-vous niedziela 29 marca”. Szef państwa zaapelował też do rodaków, by uczestnicząc w marszu wyrazili wolę walki z terroryzmem.

18 marca w ataku na popularne muzeum w stolicy Tunezji zginęło 20 zagranicznych turystów, w tym trzech Polaków, a także trzech Tunezyjczyków. Terroryści strzelali do zwiedzających i do ludzi w autobusach zaparkowanych przed gmachem. Do zamachu przyznało się radykalne ugrupowanie Państwo Islamskie, kontrolujące znaczne obszary w Syrii i Iraku.

Jednak także powiązane z Al-Kaidą organizacje zbrojone w Tunezji opublikowały w mediach społecznościowych szczegóły dotyczące ataku.

Był to najpoważniejszy zamach wymierzony w cudzoziemców w Tunezji od 13 lat. W ataku bombowym przeprowadzonym przez Al-Kaidę w pobliżu synagogi na wyspie Dżerba w 2002 roku zginęło 21 ludzi: 14 Niemców, dwóch Francuzów i pięciu Tunezyjczyków.

W kilka godzin przed marszem tunezyjskie siły specjalne przeprowadziły w regionie Kafsa operację antyterrorystyczną zabijając co najmniej dziewięciu bojowników – poinformował w niedzielę przedstawiciel tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Zdaniem rzecznika MSW Alego Aroui akcja służb ma związek z wcześniejszym zamachem terrorystycznym, do którego doszło w stolicy Tunezji. – Służby przejęły także broń i materiały wybuchowe – zaznaczył Aroui.

Źródło: PAP

zobacz również

    brak informacji