• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Pielgrzymki na Jasną Górę

16:04, 06.08.2017
Pielgrzymki na Jasną Górę

fot. TVP
fot. TVP

Podziel się:   Więcej
Ponad 2,5 tysiąca wiernych wyruszyło rano sprzed stołecznego kościoła paulinów w 306 Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej. To jeden z najstarszych pątniczych szlaków na Jasną Górę, którego historia sięga 1711 roku.

Motto pielgrzymki "Maryja Naszą Królową" nawiązuje do Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

To także wspomnienie 100. rocznicy objawień fatimskich. Pielgrzymi będą szli przez 9 dni. Będzie to czas wspólnej modlitwy i śpiewu.

W homilii podczas mszy rozpoczynającej pielgrzymkę biskup Piotr Jarecki mówił, że pielgrzymi to reprezentacja naszego narodu, który szedł do Częstochowy zarówno w momentach radości jak i trudu.

Warszawska Pielgrzymka Piesza jest najbardziej znaną i najliczniejszą pieszą wyprawą do sanktuarium na Jasnej Górze. Pątnicy pokonują prawie niezmienioną od wieków trasę, liczącą około 250 kilometrów. Pielgrzymka to dla nich rekolekcje w drodze, czas modlitwy i pojednania z Bogiem. Udają się w różnych intencjach, dziękując i prosząc o Boże łaski.

Wszyscy pielgrzymi 15 sierpnia uczestniczą w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zwane też świętem Matki Bożej Zielnej - ze względu na święcenie kwiatów i ziół, jest najważniejszym i najstarszym świętem Matki Bożej w roku liturgicznym.

Jasna Góra, gdzie od 1384 roku znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też Czarną Madonną, to najważniejsze sanktuarium maryjne w naszym kraju. Maryja jest uważana przez wiernych za Królową Polski. Papież Jan Paweł II nazwał Jasną Górę - "stolicą duchową Polski" i "sanktuarium Narodu". W ubiegłym roku nawiedziło je 4,5 miliona osób, z tej liczby w 246 pieszych pielgrzymkach przybyło 122 tysiące osób.

(IAR)

zobacz również

    brak informacji