• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Prezydencka obietnica: emerytura po 40 latach pracy

16:56, 20.05.2015
Prezydencka obietnica: emerytura po 40 latach pracy

Prezydencka obietnica: Emerytura po 40 latach pracy
Prezydencka obietnica: Emerytura po 40 latach pracy

Podziel się:   Więcej
Bronisław Komorowski poinformował w środę po spotkaniu z szefami OPZZ i ZNP w Belwederze, że jest gotowy projekt ustawy w sprawie zmiany kryteriów przechodzenia na emeryturę. Według niego, na emeryturę można będzie przechodzić po 40 latach pracy, niezależnie od wieku.

– Projekt ustawy zostanie przesłany do Sejmu dzisiaj lub jutro – stwierdził prezydent. Według projektu, na emeryturę będzie można przejść po wypracowaniu 40 lat pracy – przez mężczyzn i 35 – przez kobiety. Liczyć będzie się okres płacenia składek.

Prezydent zapowiedział też wprowadzenie programu wspierającego zatrudnianie absolwentów na stałą umowę o pracę, zamiast umów czasowych. Bronisław Komorowski przyznał, że wiąże się to ze sporym wysiłkiem finansowym państwa, ale zapewnił, że są pieniądze na zmniejszanie bezrobocia i odchodzenie od tak zwanych śmieciówek. - Forsa jest, rozwiązanie będzie, w moim przekonaniu, atrakcyjne – zapowiedział prezydent.

Zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu program „Pierwsza praca” ma dać gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi już w 2016 r. Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Ma być finansowany z Funduszu Pracy i Środków Europejskich.

Bronisław Komorowski zapowiedział też stworzenie nowych ram prawnych, które pozwolą na odbudowę dialogu społecznego. Poinformował, że prawdopodobnie w czwartek komitet stały Rady Ministrów zajmie się propozycjami w tej sprawie.

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego (RDS) zakłada m.in., że członków Rady będzie powoływał prezydent. Przewodniczący RDS będzie wybierany na roczną kadencję rotacyjnie – po kolei przez każdą ze stron dialogu. Rada ma zyskać dodatkowe uprawnienia w stosunku do Komisji Trójstronnej, m.in. będzie mogła inicjować prace legislacyjne nad projektami ustaw.

Źródło: IAR, TVP Info, PAP

zobacz również

    brak informacji